Polski druk Lexmarka

Lexmark zamierza uruchomić w Polsce dwie niezależne fabryki drukarek atramentowych i laserowych.

Lexmark zamierza uruchomić w Polsce dwie niezależne fabryki drukarek atramentowych i laserowych.

"Lexmark zamierza rozpocząć produkcję drukarek w Polsce" - ujawnił Marek Zegartowski, prezes polskiego oddziału amerykańskiego producenta drukarek. Nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej lokalizacji obu zakładów produkcyjnych, ale wiadomo że będą produkować 175 tys. i 150 tys. atramentowych rocznie. Fabryki Lexmarka w Polsce mają rozpocząć produkcję już we wrześniu lub październiku br.

Firma Lexmark International Inc. w ubiegłym roku zanotowała na polskim rynku ponad 60% wzrost sprzedaży drukarek. Według oficjalnych danych firmy, opublikowanych po raz pierwszy, najbardziej wzrosła sprzedaż drukarek atramentowych: z 22 tys. do 36,5 tys. oraz laserowych - 3,8 tys. (1,8 tys. w 1996 r.). Natomiast zmniejszyła się sprzedaż drukarek igłowych - z 1,4 tys. do 500.

Robert Milczyński, dyrektor Printmark Polska, przewiduje, że w tym roku zostanie utrzymana równie wysoka dynamika wzrostu sprzedaży. Lexmark jest reprezentowany w Polsce przez wrocławską firmę Printmark, która od kilku lat usiłuje zdobyć znaczący udział w rynku drukarek, konkurując z kilkoma innymi producentami, takimi jak Canon i Epson, oraz firmą Hewlett-Packard, liderem w sprzedaży drukarek laserowych i atramentowych. Na znaczący wzrost sprzedaży drukarek atramentowych wpłynęła umowa zawarta przez Lexmark z Optimusem, która zapewniła dostęp do sieci sklepów i dilerów największego polskiego producenta komputerów PC. Niemniej - jak twierdzą przedstawiciele Lexmarka - udział Optimusa systematycznie spada na rzecz innych dystrybutorów. Obecnie Lexmark ma zawarte umowy dystrybucyjne z pięcioma firmami, oprócz Optimusa są to: California Computer, Computer 2000, Soft-tronik oraz Commpol SA.


TOP 200