Polski Office XP trafi do sprzedaży już w czerwcu

Oficjalną premierę nowego pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office XP wyznaczono na 31 maja br.

Oficjalną premierę nowego pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office XP wyznaczono na 31 maja br.

Polska wersja pojawi się miesiąc później. Przyspieszenie polonizacji pakietu wynika z przesunięcia Polski do grupy krajów, dla których produkty tej firmy są lokalizowane w drugiej kolejności. Jednocześnie, jak mówi Michał Gołębiewski z Microsoft Polska, architekturę oprogramowania ulepszono m.in. tak aby ułatwić i przyspieszyć prace związane z lokalizacją. Jest to obecnie możliwe dzięki oddzieleniu funkcjonalnego jądra aplikacji od interfejsu użytkownika i plików pomocy, a w efekcie tłumaczenie tych ostatnich elementów może się odbywać jeszcze przed pojawieniem się ostatecznej wersji pakietu. Podobnie jak w przypadku wersji angielskiej, na polskim rynku będą dostępne różne zestawy Office XP PL - Standard zawierający Word, Excel, Outlook i PowerPoint oraz Professional rozszerzony o Access, FrontPage, Publisher i Share-Point Team Services. Ceny polskich wersji mają być zbliżone do cen sprzedawanych obecnie pakietów Office 2000.

Polskie udogodnienia

Pod względem funkcji polska wersja Office XP niewiele różni się od angielskiej, chociaż brakuje w niej systemu rozpoznawania jęz. polskiego i pisma odręcznego. Jak twierdzi Michał Gołębiewski, na razie nie ma planów lokalizacji modułu rozpoznawania mowy, który jest zresztą elementem dodatkowym do Office - aplikacja wchodzi w skład tzw. zestawu narzędzi językowych, które są uruchamiane niezależnie i mogą współpracować również z innymi programami, np. z Internet Explorer.

Office XP PL wyposażono w sprawnie działające: słownik języka polskiego i mechanizm dzielenia polskich wyrazów. Spolszczony został również dodatkowy element pakietu Office - program do optycznego rozpoznawania znaków. Nie oznacza to, że profesjonalne programy OCR stają się niepotrzebne - aplikacja ma tylko podstawowe mechanizmy rozpoznawania znaków, które mogą ułatwić pracę w podstawowych czynnościach biurowych, np. umożliwiając szybką transformację treści faksu bezpośrednio do edytora Word.

Skuteczna ochrona, łatwiejsza instalacja

Wśród ulepszeń wprowadzonych do Office XP znajdują się zabezpieczenia przed atakami makrowirusów, ochrona dokumentów przed nie autoryzowanym dostępem, uszkodzeniem lub ich utratą wskutek np. zawieszenia pracy aplikacji. Funkcje szyfrowania dostępne w Word i Excel rozszerzono o algorytmy wykorzystujące klucze 128-bitowe, a mechanizmy szyfrowania po raz pierwszy wprowadzono do programu PowerPoint. Oprócz tego aplikacje udostępniają funkcję wprowadzania podpisu cyfrowego do dokumentów. Nowy Schowek umożliwia obecnie skopiowanie do 24 obiektów i wyświetla fragment ich zawartości.

Office XP zawiera również rozszerzenia ułatwiające instalację i zarządzanie oprogramowaniem w sieci, które m.in. umożliwiają analizę istniejących konfiguracji i automatyczne dopasowanie składników Office XP, zdalne usuwanie, dodawanie lub konfigurowanie programów, kopiowanie konfiguracji oraz instalowanie pakietu z wykorzystaniem serwerów internetowych.


TOP 200