Polski Office 2000 nie będzie zawierał antypirackiego mechanizmu

Do polskiej wersji pakietu biurowego Microsoft Office 2000 nie zostanie wprowadzona ochrona przed nielegalnym kopiowaniem. Producent nie wyklucza jednak, że taki mechanizm zostanie wprowadzony do kolejnych polskich wersji.

Wprawdzie Microsoft zgodnie z zapowiedziami rozszerza zastosowanie antypirackiego mechanizmu Office Registration Wizard w Office 2000 SR1 (Service Release 1), ale nie dotyczy to polskiej wersji i międzynarodowej tzw. International English. Oznacza to, że polscy użytkownicy będą mogli powtórnie instalować aplikacje biurowe, nie kontaktując się z biurem Microsoftu w celu weryfikacji legalności użytkowanego pakietu. Jednocześnie jest to "furtka" dla piratów instalujących pakiet na większej liczbie komputerów niż dopuszcza licencja. Polska wersja Office 2000 SR1 ma się pojawić niebawem w sprzedaży.

Mechanizm Office Registartion Wizard (ORW) dopuszcza tylko 50 uruchomień bez rejestracji pakietu. Stałe użytkowanie wymaga uzyskania od Microsoftu specjalnego kodu dostępu przesyłanego dopiero po rejestracji programu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność uzyskania nowego kodu przy np. reinstalacji Office lub ponownej instalacji np. w nowo kupionym komputerze.

Jak twierdzi Michał Gołębiewski z Microsoft Polska, głównym powodem rezygnacji Microsoftu z wprowadzenia ORW do polskiej i międzynarodowej wersji Office 2000 SR1 jest brak odpowiedniego zaplecza, dzięki któremu możliwa byłaby rejestracja, weryfikacja uprawnień i dystrybucja kodów dostępu. Jego budowa wymagałaby znacznych inwestycji. Do jego utworzenia nie wystarczy przeniesienie rozwiązań sprawdzonych w USA, gdyż trzeba wziąć pod uwagę lokalne przeszkody, jak choćby gorszą jakość połączeń telefonicznych, co mogłoby istotnie wpłynąć na sprawność procesu rejestracji.

Microsoft nie wyklucza, że mechanizm ORW zostanie wprowadzony do kolejnych polskich wersji. Office 2000 SR1 z modułem ORW został wprowadzony do wszystkich sprzedawanych detalicznie wersji pakietu w Australii, Brazylii, Chinach, Hongkongu, Nowej Zelandii, USA i Kanadzie.

***

Dodatkowe zabezpieczenia w Windows 2000 i Office 2000

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200