Polska w pierwszej trzydziestce państw z najszybszym Internetem

Prawdopodobnie już wkrótce, Polacy będą musieli przestać narzekać na prędkość łącz internetowych w naszym kraju. Z kolejnych badań wynika, że pod tym względem jesteśmy już blisko światowej czołówki.

Polska w pierwszej trzydziestce państw z najszybszym Internetem

Badania Akamai

Raport na temat stanu Internetu na całym świecie opublikowała amerykańska firma Akamai. W dokumencie zatytułowanym po prostu „State of the Internet” zebrano dane za pierwszy kwartał tego roku. Zaskakująco, Polska jest w pierwszej trzydziestce krajów z najszybszymi łączami internetowymi.

W pierwszej dziesiątce krajów oferujących najszybsze łącza internetowe znalazło się aż sześć krajów europejskich. Na podium nie ma jednak ani jednego, a niezmiennym liderem od dawna jest Korea Południowa. Oto jak wygląda pierwsza dziesiątka:

Zobacz również:

  1. Korea Południowa – średnia prędkość łącza internetowego to 14,2Mbps
  2. Japonia – 11,7Mbps
  3. Hong Kong – 10,9Mbps
  4. Szwajcaria – 10,1Mbps
  5. Holandia – 9,9Mbps
  6. Łotwa – 9,8Mbps
  7. Czechy – 9,6Mbps
  8. Szwecja – 8,9Mbps
  9. Stany Zjednoczone – 8,6Mbps
  10. Dania – 8,2Mbps
Polska znalazła się na 27. miejscu w rankingu ze średnią prędkością łącza internetowego rzędu 6,2Mbps (ex aequo ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi). Do pierwszej dziesiątki nie mamy więc wcale tak daleko, choć w zestawieniu możemy zarówno szybko spaść jak i poprawić swój wynik. Bezpośrednio nad nami znajdują się Słowacja (6,4Mbps) oraz Węgry (6,6Mbps).

Akamai poinformował również, że średnia prędkość łącz internetowych na całym świecie to już 3,1Mbps. W skali roku urosła ona o 17 procent. Firma udostępnia swój raport osobom, które zarejestrują się na jej stronie internetowej. Dla niezarejestrowanych przygotowano natomiast interaktywną infografikę, dzięki której sprawdzić możemy ilość unikatowych adresów IP w danym kraju, średnią prędkość łącza internetowego czy odsetek łącz szerokopasmowych.


TOP 200