Polska w pierwszej dwunastce krajów najbardziej przyjaznych kryptowalutom

Coincub (irlandzki start-up z branży finansowej) opublikował raport Global Crypto Ranking guide for Q4 2021. Na rynku kryptowalut zaszły ostatnio znaczące zmiany, w wyniku których w rankingu wymieniającym najbardziej przyjazne tej technologii kraje, dotychczasowy lider spadł z pierwszego na trzecie miejsce.

Grafika: Aleksi Räisä/Unsplash

Ranking bierze pod uwagę różnego rodzaju parametry sprzyjające rozwojowi wirtualnych walut, takie jak polityka rządu, akceptacja tego sektora rynku finansowego, przepisy podatkowe oraz regulacje czy inne wymogi prawne. W czwartym kwartale tego roku na pierwsze miejsce rankingu wysunął się Singapur, a dotychczasowy lider, USA, spadł na trzecie miejsce, został wyprzedzony również przez Australię. Pierwszą dziesiątkę zamykają: Kanada, Niemcy, Szwecja, Portugalia, Szwajcaria, Japonia i Salwador.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeden z krajów, który nigdy wcześniej nie znalazł się w tym rankingu, tym razem wskoczył od razu na dziesiąte miejsce. To Salwador, które w połowie tego roku podjął decyzję, że Bitcoin zyskuje w nim status oficjalnego środka płatniczego, którym można regulować wszystkie płatności. Do tej pory na krok taki nie odważył się żaden inny kraj. W rankingu widzimy też Polskę, która została sklasyfikowania na 12. miejscu (11. miejsce zajmuje Brazylia).

Zobacz również:

  • Salesforce tworzy białka z generatywną sztuczną inteligencją
  • Północnokoreańscy hakerzy kradną na potęgę kryptowaluty
  • Najpopularniejsze kryptowaluty 2022 r.

Według raportu obecnie ok. 8% wszystkich światowych właścicieli kryptowalut rezyduje w USA, a kolejne dwa miejsca zajmują Singapur i Salwador. Chiny wprowadziły zakaz handlu kryptowalutami i zawierania takich transakcji, formalnie kończąc swoje zaangażowanie w gospodarkę kryptograficzną. Zajmują teraz ostatnie miejsce w tym rankingu, tuż za Rosją, która zakazała ostatnio używania kryptowalut do kupowania towarów i usług.

Coincub przewiduje, że jest kilka krajów na świecie, które wkrótce awansują na tej liście. Należy do nich np. Szwecja, która staje się w coraz większym stopniu społeczeństwem bezgotówkowym, testując rodzimy system cyfrowej gotówki, jakim jest e-Krona.

Również Japonia może awansować, gdyż przymierza się do obniżki podatku od zysków z kryptowalut. To interesujący zwrot w stosunku do zeszłorocznego stanowiska, kiedy minister finansów Japonii odrzucił obniżkę podatków od kryptowalut. Inne kraje, które warto bacznie obserwować, to Dania (obecnie 22. miejsce) i Indie (25. miejsce).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200