Polska w czołówce krajów, w których menedżerowie IT mają największe zaufanie do pracowników

Badanie przeprowadzone przez firmę analityczną IDC pokazuje, że menedżerowie IT w Polsce odpowiedzialni za bezpieczeństwo danych są prawdopodobnie bardziej zrelaksowani niż ich koledzy pracujący w innych krajach należących do regionu CEE (Europa Środkowa i Wschodnia). Powód: zaufanie.

IDC posługuje się stworzonym na potrzeby tego badania indeksem zaufania. Pokazuje on, że polscy menedżerowie IT nie obawiają się tak bardzo o to, że pracownicy firmy (nie zatrudnieni w dziale IT) źle konfigurują aplikacje czy stwarzają sytuacje mogące prowadzić do utraty danych, jak ich koledzy z innych krajów CEE.

To według IDC nieco zaskakujące wyniki. Bo chociaż Polska nie zajmuje czołowych miejsc na listach wymieniających kraje, z których inicjowane są różnego rodzaju ataki na systemy IT, to tradycyjnie plasowała się do tej pory zawsze na odległych miejscach w rankingach (takich jak te opracowywane przez OECD) oceniających stopień zaufania między pracownikami.

Zobacz również:

  • Instancje serwerów skonfigurowanych w chmurach padają zbyt często ofiarą hakerów
  • Czy uważamy, że dane osobowe są dobrze chronione przez urzędy i instytucje?
  • Liderzy rynku rozwiązań SD-WAN

Zaskakujące jest również to, że w rankingu tym drugie miejsce zajmują Węgry. Jest to bowiem kraj, z którego pochodzi duża liczba ataków komputerowych. W ostatnim raporcie firmy Akamai Technologies analizującym bezpieczeństwo systemów komputerowych w 2013 roku można przeczytać, że Węgry zajmują niechlubne dziesiąte miejsce w rankingu krajów, z których wywodzi się największa liczna ataków na systemy IT. Z kolei Symantec umieścił Węgry na siódmym miejscu na liście krajów, a których znajduje się największa liczba botów.

Co ciekawe nasi południowi sąsiedzi Czesi zajmują w tym rankingu trzecie od końca miejsce, a przecież jest to kraj znany z tego, że traktuje bardo poważnie kwestie bezpieczeństwa systemów IT. Ostatnie miejsce zajmują menedżerowie IT pracujący w Grecji. Kraj ten boryka się ostatnio z poważnymi kłopotami gospodarczymi i finansowymi, co nie pozostaje chyba bez wpływu na tego typu rankingi.

Raport IDC powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez tę firmę od marca do września 2014 r. na konferencjach IDC Security Roadshow. Oprócz pytań dotyczących stanu bezpieczeństwa systemów IT, IDC zadawał też kilka dodatkowych pytań dotyczących takich kwestii, jak: niepotrzebne rekonfiguracje maszyn, działania wskazując na sabotaż i niezamierzone wycieki danych z systemu IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200