Polska w UE: produkty Adobe zdrożeją

Wraz z majowym wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej, zainteresowanych zakupem oprogramowania firmy Adobe, spotkać może niemiła niespodzianka. Wimal International - autoryzowany importer i dystrybutor produktów Adobe na rodzimym rynku, zapowiada od 1 maja podwyżkę cen oprogramowania.

Oto tekst oficjalnej informacji zamieszczonej na stronie Wimal International: "W związku z jednolitymi regulacjami mającymi miejsce w Unii Europejskiej, przystąpienie Polski do UE w dniu 1 maja 2004 spowoduje na naszym rynku wzrost cen produktów Adobe w wersjach International English do poziomu obserwowanego w Unii. Oznacza to wzrost od 35% do 45%. Dla lokalizowanych programów Adobe, w tym wersji polskiej, wzrost cen będzie mniejszy i wyniesie od 20 % do 25 % powyżej poziomu dotychczasowego."

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy przedstawiciela Wimal International – Grzegorza Księżopolskiego: "Rzeczywiście mówimy o podwyżkach oraz zgodnie z sugestią firmy Adobe informujemy o tym współpracujące z nami firmy dealerskie oraz publikujemy informację na naszej stronie. Ważne jest zrozumienie przyczyn tego faktu. Jesteśmy dystrybutorem czyli importerem produktów firmy Adobe. Oznacza to zakupy w walucie obcej i sprzedaż w walucie krajowej. Co zmieni się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej? Kraje przystępujące do Unii otrzymają cenniki produktów takie, jakie mają dystrybutorzy w krajach zachodnich. Inaczej mówiąc dystrybutorzy Adobe w krajach unijnych mają jednakowe cenniki zakupu produktów Adobe. Są to cenniki w walucie Euro. Po przeliczeniu tych cen na walutę krajową otrzymany kwoty mniej korzystne, o czym informujemy naszych klientów.

Zobacz również:

  • Najlepszy szef w IT to Shantanu Narayen z Adobe. Wyniki badania Glassdoor 2021
Polska w UE: produkty Adobe zdrożeją

Porównanie obecnych, orientacyjnych cen brutto produktów Adobe z cenami po planowanej podwyżce.

Mówimy o cenach netto, niezależnie od różnic w wysokości podatku VAT. Z naszej strony postaramy się zminimalizować też wzrost ceny. Zakładamy, że nasze ceny sprzedaży w walucie Euro będą nadal niższe niż obserwowane w krajach Unii. Łatwiej będzie to uzyskać w przypadku programów w wersjach polskich (Adobe Photoshop CS, InDesignCS, Illustrator CS, Acrobat Standard i Professional, Creative Suite Standard, Creative Suite Premium).W przypadku tych programów mówimy o około 20-procentowym wzroście cen. Jeśli chodzi o pozostałe programy dostępne jedynie w wersjach angielskich, ich ceny sprzedaży zbliżą się jeszcze bardziej do cen w krajach zachodnich. Tutaj wzrost może wynosić 35 % - 45 %."

Nie da się ukryć, iż w takiej sytuacji oczy klientów mogą się intuicyjnie zwracać w stronę tańszych produktów konkurencji. Przy tej okazji warto wspomnieć chociażby o Paint Shop Pro 8.0 firmy Jasc Software, który postrzegany jest jako najpoważniejsza konkurencja dla Photoshopa, a kosztuje obecnie niecałe 700 PLN.

Aktualizacja: 14 kwietnia, godzina 16:15

Jak powiedział nam Zbigniew Czerniewicz ze sklepu internetowego Cortland: "Programy Adobe sprzedają się tak samo jak zawsze, nie obserwujemy jeszcze jakiegoś większego zainteresowania. Część klientów o fakcie podwyżki jeszcze nie wie, część przekłada zakup na koniec kwietnia, część kupi jak będa mieli na to zapotrzebowanie. Zapowiadana podwyżka cen oprogramowania na pewno będzie miała wpływ na wielkość sprzedaży w początkowym okresie. Klienci początkowo będą zaskoczeni skalą podwyżek, ale z czasem będa musieli zaplacic wyższą cenę za chęć pracy w programach Adobe."

Więcej informacji:

Wimal International -http://www.wimal.com.pl

Cortland - http://www.cortland.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200