Polska światłowodowym liderem

Okazuje się, że Polska przoduje w tak ważnym segmencie IT, jak rozwój sieci światłowodowych. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez FTTH Council oraz IDATE DigiWorld – Europe Broadband Status. Wynika z niego, że Polska współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z Internetem poprzez sieci światłowodowe.

Pod względem ilości gospodarstw domowych znajdujących się w ich zasięgu, Polska, z wynikiem 40,5% przyrostu w okresie od 09.2017 do 09.2018, ustępuje jedynie Włochom, gdzie odsetek ten wyniósł tylko nieznacznie więcej – 43,1%. Wysokie pozycje zajmujemy również w pozostałych kategoriach rankingowych.

Trzecie miejsce pod względem pokrycia zasięgiem infrastruktury światłowodowej gospodarstw domowych przypadło natomiast Wielkiej Brytanii (22,8% r/r). Drugie miejsce na podium przypadło Polsce także w klasyfikacji przyrostu ilości gniazd abonenckich zainstalowanych przez czołowych graczy rynku telekomunikacyjnego. W tej kategorii Polska osiągnęła wzrost na poziomie 40,5% (rok do roku), wyprzedzając Francję, która zanotowała wynik równy 36,9%. Rywalizację w tym obszarze również wygrały Włochy, gdzie ich liczba we wspomnianym wcześniej okresie wzrosła aż o 77%.

Zobacz również:

  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń
  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?
  • Polska na dalekiej pozycji w rankingu cyberbezpieczeństwa

Jak zaś przedstawia się kwestia przyrostu ilości abonentów usług dostępu Internetu poprzez sieci światłowodowe? Tutaj, zwycięska pozycja przypadła Wielkiej Brytanii, gdzie subskrybentów usługi FFTH przybyło o 83,2%. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj po raz pierwszy uwzględniony w rankingu FTTH Council, który znacznie później rozpoczął swoją przygodę z rozszerzaniem zasięgu infrastruktury światłowodowej.

Za nią uplasowały się Włochy (72,5% r/r), zaś podium zamyka Polska, gdzie w ciągu roku przybyło 36% abonentów Internetu światłowodowego.

„Wysokie pozycje cieszą, zważywszy na fakt, iż w europejskim rankingu generalnym jesteśmy sklasyfikowani wyżej niż UK czy Włochy. Świadczy to o większym doświadczeniu i zaawansowaniu działań oraz inwestycji w systematyczne powiększanie zasięgu sieci szybkiego dostępu do Internetu. To również sygnał, że zmierzamy w dobrym kierunku by zostać już niebawem krajem uznanym przez analityków tego corocznego opracowania za dojrzały w kwestii wykorzystania łączności z globalną siecią przez światłowody. Oraz, dołączyć tym samym do takich gospodarek jak Szwecja, Hiszpania czy Norwegia”, tłumaczy Jacek Wiśniewski, prezes zarządu NEXERY.

Źródła: nPlus Media, Nexera

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200