Polska spada o jedną pozycję w rankingu krajów sprzyjających rozwojowi technologii cloud computingu

Firma analityczna BSA opublikowała raport Global Cloud Computing Scorecard 2013, który śledzi zmiany zachodzące na świecie w regulacjach prawnych mających wpływ na rozwój technologii cloud computingu. Polska zajęła w rankingu 12 miejsce (na 24 badanych krajów). To regres, ponieważ rok temu zajmowaliśmy w rankingu 11 pozycję.

Cloud Computing Scorecard 2013 to druga edycja rankingu oceniającego stan prawny w 24 krajach w 7 zasadniczych obszarach mających znaczenie dla rozwoju globalnie zintegrowanego rynku technologii cloud computingu, takich jak: ochrona danych, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, cyberprzestępczość oraz własność intelektualna. Badanie zawiera kluczowe wnioski dotyczące polskiego systemu prawnego oraz wskazuje obszary, w których sugerowane jest podjęcie działań mających na celu zapobieżenie dalszemu spadkowi Polski w rankingu.

Raport zwraca uwagę na fakt, że w Polsce istnieją dalej pewne luki w egzekwowaniu przepisów, szczególnie w obszarze egzekwowanie praw ochrony własności intelektualnej. Widoczna jest poprawa jeśli chodzi o poziom dostępności szerokopasmowego Internetu, chociaż nadal wskaźnik ten pozostaje nieco poniżej poziomu średniej europejskiej.

Zobacz również:

  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

W Polsce odnotowano co prawda niewielkie wzrosty punktacji w obszarach ochrony danych i infrastruktury, jednak regulacje prawne nie nadążają tu za zmianami zachodzącymi w innych krajach, przez co Polska spadła z miejsca 11 na 12. Raport zaznacza, że Polska posiada przepisy regulujące kwestie ochrony prywatności, podpisu elektronicznego i handlu elektronicznego , które stanowią dobrą platformę dla budowania zaufania do rozwiązań oferowanych przez technologię cloud computingu i gospodarki cyfrowej.

Pierwszą pozycję w rankingu zajmuje Japonia, a na kolejnym miejscach uplasowały się następujące kraje: Australia, Stany Zjednoczone i Niemcy. Z badania wynika też , że na wielu największych światowych rynkach informatycznych postęp polityki regulującej rozwój technologii cloud computingu uległ wstrzymaniu. Warty odnotowania jest także fakt osłabienia pozycji w rankingu sześciu państw Unii Europejskiej objętych badaniem.

W celu uzyskania maksimum korzyści oferowanych przez cloud computing, BSA promuje schemat polityki obejmujący każdy z siedmiu obszarów badania, w szczególności, zaleca prawodawcom podjęcie następujących działań: zapewnienie prywatności, promowanie bezpieczeństwa, zwalczanie cyberprzestępczości, ochrona prawa własności intelektualnej, zapewnienie przepływu danych i zharmonizowanie globalnych przepisów, promowanie wolnego handlu oraz umacnianie infrastruktury informatycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200