Polska premiera procesorów Duron

Pierwsze komputery z nową jednostką pojawią się na rynku pod koniec lipca br.

AMD, w ok. tydzień po światowej premierze, zaprezentowała w Polsce nową rodzinę procesorów Duron wraz z pierwszymi modelami komputerów JTT Adax Gamma 600D wyposażonymi w te układy.

Duron przeznaczone są dla tanich modeli stacjonarnych PC i mają konkurować przede wszystkim z układami Intel Celeron. W najbliższym czasie dostępne będą ich wersje z zegarami 600, 650 i 700 MHz, a więc podobnie jak Celeron. Konstrukcja Duronów jest oparta na architekturze Athlon - obsługują one 200 MHz szynę systemową i są przystosowane do instalacji w gniazdach typu Socket A. Procesory są wytwarzane w technologii 0,18 mikrometra i mają szybko zastąpić starzejącą się rodzinę AMD K6.

Jak podkreślają przedstawiciele AMD, już obecnie zamówienia na te procesory przekraczają zdolności produkcyjne firmy i wszystkie układy, które mają zostać wytworzone do września br. już zostały sprzedane. Może to oznaczać, że wystąpią problemy z podażą, zwłaszcza modeli z wyższymi częstotliwościami zegara.

Natomiast JTT Computer, która jest głównym dystrybutorem układów AMD w Polsce, planuje pod koniec lipca br. wprowadzenie na rynek komputerów Adax z Duron 600 MHz, a więc najsłabszym układem nowej rodziny. Komputery te maja kosztować ok. 3 tys. zł. netto. Przedstawiciele JTT nie podali jednak terminów wprowadzenia na rynek modeli z wydajniejszymi wersjami Duron, uzależniając to od podaży procesorów, która jest obecnie niepewna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200