Polska premiera angielskiego AutoCAD-u 12

Pretekstem spotkania zorganizowanego w dniach 4-5 listopada w Łodzi przez Aplikom 2001 - polskiego dystrybutora Autodesk Inc. - była demonstracja wersji 12 edytora rysunków technicznych - programu AutoCAD (dokonał jej Ken Proctor z Autodesk Inc.).

Pretekstem spotkania zorganizowanego w dniach 4-5 listopada w Łodzi przez Aplikom 2001 - polskiego dystrybutora Autodesk Inc. - była demonstracja wersji 12 edytora rysunków technicznych - programu AutoCAD (dokonał jej Ken Proctor z Autodesk Inc.).

Impreza ta umożliwiła spotkanie ponad 200 dealerów i użytkowników tego najpopularniejszego w swojej klasie programu. Wsród firm prezentujących zwykle swoje własne aplikacje (nakładki) na AutoCAD, były m.in.: W.M. - Pracownia Projektowania Miasta - Gdańsk, P.A NOVA z Gliwic, AUTOGRAF i AUTOR z Łodzi, Instytut Obróbki Skrawaniem i Technimex z Wrocławia, Inter-Design oraz Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy i Pro International.

Pierwsza demonstracja AutoCAD 12 odbyła się na wystawie AutoCAD Expo '92 w czerwcu br. (Zoetermmer, Holandia). Była to jednak tylko zaawansowana wersja beta programu. Edycje gotowe do sprzedaży ujrzały światło dzienne dopiero w początku sierpnia. Potem sprawę wzięli w swoje ręce lokalni dystrybutorzy. I tak np. wersja niemiecka programu była gotowa już na kilka tygodni przed monachijskim Systec'iem.

Omówienie wszystkich nowości tej aplikacji znanej inżynierom od ponad 10 lat, wymagałoby o wiele więcej miejsca. Producent doliczył się bowiem aż 174 modyfikacji swojego nowego produktu względem wersji 11. Zmiany można natomiast dość łatwo pogrupować. Dotyczą one:

- konwencji okien dialogowych

- opcji wizualnych prezentacji projektowanego obiektu (zoom, pan, rendering)

- łączy z zewnętrznymi SQL-owymi bazami danych

- funkcji plotera i drukarek (PostScript)

- wzbogacenia roli formatów rastrowych.

Warto też podkreślić, że cena nowego produktu jest równa cenie AutoCAD Release 11 (ok. 2500 GBP). W wersji angielskiej można go zakupić niemal natychmiast, z tradycyjną kilkudziesięcioprocentową zniżką na upgrade. (Wersję poprzednią oprogramowania użytkownik powinien wówczas zniszczyć). Natomiast niejasny jest terminarz polskiej edycji nowego produktu. Przypomnijmy, że niedawno, bo w kwietniu br. pojawiła się wersja 11 PL.

Mimo nie najlepszej kondycji polskiego przemysłu, AutoCAD znalazł sobie w naszym kraju specjalności, w których zaczyna nieźle prosperować. Są to zastosowania urbanistyczne i geograficzne - GIS (Geographical Information Systems). Na łódzkiej konferencji ponad połowa prezentacji dorobku polskich dealerów i developerów dotyczyła właśnie tych dziedzin. Zachęcające są szczególnie wyniki Łodzi, Poznania i Gdańska w zakresie wdrażania systemów GIS w ich gminach. Polska droga do GIS-u jest tu zresztą oryginalna na skalę światową. Wszędzie rozpoczynano instalować GIS na dużych komputerach, by następnie poddawać downsizing'owi pewne jego fragmenty. U nas, z uwagi na koszty, dzieje się odwrotnie: wszyscy zaczynają od wdrożeń na PC, a potem planują rozbudowę.


TOP 200