Polska premiera Windows Phone 7 - pierwsze wrażenia

Pierwsze telefony

Po oficjalnej części prezentacji mieliśmy okazję przyjrzeć się nowym telefonom z Windows Phone 7, które już niedługo będą dostępne na polskim rynku. Są to HTC Mozart, HTC HD 7, LG Swift 7 (znany na innych rynkach jako Optimus 7) oraz Samsung Omnia 7.

Każdy z producentów stara się uatrakcyjnić platformę i będzie oferować swoje własne aplikacje i zakładki. W przeciwieństwie do poprzednich wersji mobilnych systemów Windows, twórcy telefonów mają teraz zakaz modyfikowania głównego menu i stosowania jakichkolwiek nakładek na interfejs takich jak np. TouchFLO znany z telefonów HTC. Tylko użytkownik może zarządzać zamieszczonymi zakładkami i zdecydować się czy te stworzone przez producenta telefonu są na tyle wartościowe by się znaleźć na ekranie startowym.

Zobacz również:

  • Microsoft zapowiada nową linię małych modeli językowych AI

Sprawia to też, że pod względem funkcjonalności wszystkie telefony pracujące na Windows Phone 7 prezentują się bardzo podobnie. Kwestia wyboru związana będzie więc przede wszystkim z parametrami oraz ceną urządzenia. Na nas największe wrażenie zrobił kolosalnych rozmiarów wyświetlacz HTC HD7 (4,3 cala) oraz umieszczony na tylnej ściance urządzenia gadżet w postaci rozkładanej nóżki, o którą można je oprzeć by np. wygodnie obejrzeć materiał filmowy. Pod względem jakości obrazu zdecydowanie wybijał się natomiast Samsunga Omnia 7, w którym zastosowano ekran Super AMOLED.

Wymogi Microsoftu

Każde z urządzeń pracujących na WP7 będzie wyposażone w GPS. W przypadku LG Swift już na wstępie przyda się także zamontowany w urządzeniu cyfrowy kompas. Wraz ze stworzoną przez firmę aplikacją Scansearch umożliwi on wyszukiwanie działające na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości. Dowiedzieliśmy się także, że raczej nie należy oczekiwać wysypu modeli ze slotami na dodatkowe karty pamięci. To prawdopodobnie wymóg Microsoftu, który w zamian udostępnił każdemu posiadaczowi telefonu 25GB powierzchni dyskowej w chmurze SkyDrive. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik otrzymuje stały dostęp np. do swojej kolekcji zdjęć zarówno z urządzenia przenośnego, jak i komputera. Nie jesteśmy jednak pewni czy oferowane w Polsce obecnie plany taryfowe z pakietami internetowymi wystarczą na obsługę tego rozwiązania.

Na koniec warto wspomnieć, że Microsoft w przypadku Windows Phone 7 postanowił skupić się na intensywnym wspieraniu własnych produktów. Klawisz wyszukiwania (jeden z trzech klawiszy funkcyjnych umieszczonych na dole każdego telefonu z WP7) automatycznie przeniesie nas więc do wyszukiwarki Bing. Po wejściu do aplikacji Mapy przed oczami ujrzymy Bing Maps. Odtwarzacz multimediów został stworzony na bazie innego produktu firmy - Zune. Gry pobierzemy natomiast z usługi Xbox Live.

Qualcomm zmonopolizował Windows Phone 7

Microsoft wymógł by producenci nie stosowali żadnych nakładek na interfejs Windows Phone 7. Okazuje się, że telefony nie różnią się też zbytnio w kwestii hardware’u. Wszystkie bowiem pracują na jednym modelu procesora. Jest to Snapdragon - produkt Qualcomm. Firma pochwaliła się zacieśnieniem współpracy z Microsoftem publikując materiał filmowy z wypowiedziami prezesów obydwu firm.

Steve Ballmer powiedział w nim m.in. "jesteśmy podekscytowani faktem wypuszczenia na rynek nowej generacji telefonów na platformie Windows działających wyłącznie na procesorach Snapdragon".

Okazuje się więc, że Microsoft i w tej materii nie zamierza ułatwiać zadania producentom telefonów.


TOP 200