Polska podpisała deklaracje o wspólnym tworzeniu Europejskiej Federacji Chmur

Ministerstwo Cyfryzacji informuje iż Polska podpisała razem z 25 państwami należącymi do Unii Europejskiej deklarację będącą kluczowym elementem Europejskiej Strategii Danych. Zobowiązuje ona podpisującą ją kraje do wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju usług chmurowych świadczonych sektorowi prywatnego oraz administracji publicznej.

Chmura

Inicjatywa przewiduje też powstanie Europejskiego Podręcznika dla Usług Chmurowych (z ang. Cloud Rulebook), który określi wspólne standardy oraz normy stosowane w chmurowych środowiskach obliczeniowych. W jej ramach planowane jest również powołanie do życia europejskich platform (ang. marketplaces), które ułatwiają nabywanie usług chmurowych.

Polski projekt Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa (WIIP) został wskazany jako jedna z wiodących inicjatyw krajowych dla administracji publicznej. Warto przypomnieć, że w Polsce działa już System Zapewniania Usług Chmurowych (w skrócie ZUCH).

Zobacz również:

  • Alexa Amazona ma naśladować głos dowolnej osoby
  • Powstała nowa inicjatywa promująca ideę demokratycznego Internetu
  • SUSE ma pierwszego partnera Platinum w Polsce

Jest to proste rozwiązanie dostarczające zasady współpracy zgodnie z obowiązującym prawem, służące do oferowania usług chmurowych przez dostawców komercyjnych. Korzystając z tego rozwiązania, każdy urząd będzie mógł kupić wybrane usługi IT. Jedną z jego kluczowych funkcji jest elektroniczna ankieta, która właścicielom systemów ma ułatwić podejmowanie decyzji w wyborze rodzaju chmury.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200