Polska na 24 miejscu w UE pod względem cyfryzacji. To 4 miejsce od końca rankingu

W piątek 12 listopada opublikowano DESI 2021, czyli Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. W 2020 r. w całej UE zatrudnionych było 8,4 mln specjalistów w dziedzinie ICT. UE chce, żeby do 2030 r. ta liczba wzrosła do 20 mln. Eksperci szacują zresztą, że pandemia mogła przyspieszyć rozwój cyfrowy UE nawet o siedem lat. Za jedno z najbardziej rozwiniętych w UE rozwiązań cyfrowych uznaje się natomiast polską aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel dokumentów. Absolwenci kierunków ICT stanowią tylko 3,8 proc. polskich absolwentów

Polska na 24 miejscu w UE pod względem cyfryzacji. To 4 miejsce od końca rankingu

źródło https://digital-strategy.ec.europa.eu/

Właśnie opublikowano raport DESI 2021, czyli Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Według Komisji Europejskiej, wszystkie państwa UE poczyniły postępy pod względem rozwoju cyfryzacji, jednak nadal istnieje ogromna przepaść pomiędzy czołówką rankingu (Dania, Finlandia, Szwecja i Holandia) a jego maruderami (Rumunia, Bułgaria, Grecja, tuż za antypodium – Polska, na 4 miejscu od końca). Wskaźniki mierzone przez autorów raportu to m.in. umiejętności cyfrowe obywateli, odsetek osób wykształconych w dziedzinie technologii cyfrowych, dostęp w danym kraju do sieci nowej generacji, odsetek firm oraz instytucji państwowych korzystających z technologii cyfrowych itd.

Niedobór pracowników dysponujących zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi odczuwalny jest w całej unii – w ubiegłym roku aż 55 proc. unijnych przedsiębiorstw zgłaszało trudności w rekrutacji.

Zobacz również:

  • Czy biznes jest gotowy na gospodarkę opartą na danych? Niepokojące wyniki badań
  • Kobiety na rynku pracy

W 2020 r. w całej UE zatrudnionych było 8,4 mln specjalistów w dziedzinie ICT. UE chce, żeby do 2030 r. ta liczba wzrosła do 20 mln.

Poziom cyfryzacji Polski. 5G poniżej średniej unijnej

Według raportu, Polska spośród 4 wskaźników najlepiej radzi sobie z cyfryzacją urzędów i dostępem do internetu. W ub. roku. 68 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do jakiegoś rodzaju sieci szerokopasmowej, a w tym roku do 65 proc. – czyli powyżej średniej unijnej–wzrósł odsetek obywateli posiadających dostęp do łączy o bardzo dużej przepustowości. Na niskim poziomie pozostaje poziom wykorzystania internetu w urządzeniach mobilnych. Z sieci 4G dostępnej na całym terenie Polski korzysta jedynie 58 proc. użytkowników. W 2020 r. siecią 5G objętych było 10 proc. gospodarstw domowych, o 4 proc. mniej niż wynosi średnia UE. Pod względem cyfryzacji urzędów publicznych Polska zajmuje w UE 22 miejsce. W ubiegłym roku w Polsce sprawy urzędowe załatwiało za pośrednictwem sieci 49 proc. Interesantów. Odnotowano np. skokowy wzrost popularności Profilu Zaufanego – tylko w 2020 r. utworzono ponad 4 mln profilów, dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Za jedno z najbardziej rozwiniętych w UE rozwiązań cyfrowych uznaje się natomiast polską aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel dokumentów.

Pod względem integracji technologii cyfrowych w działalności przedsiębiorstw Polska zajęła 24 miejsce. Tylko 52 proc. średnich i małych firm wykorzystuje podstawowe technologie cyfrowe, 14 proc. posiada media społecznościowe, 13 proc. wystawia e-faktury, a 15 proc. korzysta z oprogramowania w chmurze.

W rankingu umiejętności cyfrowych obywateli Polska zajmuje 24 miejsce wśród 27 krajów UE. Tylko 44 proc. Polaków w wieku 16-74 lata posiada podstawowe umiejętności cyfrowe, chociaż większość miejsc pracy wymaga takich kompetencji. Na polskim rynku pracy wciąż jednak brakuje specjalistów w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) – absolwenci w tej dziedzinie stanowią obecnie tylko 3,8 proc. wszystkich absolwentów w Polsce, a tylko 15 proc. z tej grupy stanowią kobiety.

Dane wskazują jednak, że niedobór pracowników dysponujących zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi odczuwalny jest w całej UE - w ubiegłym roku aż 55 proc. unijnych przedsiębiorstw zgłaszało trudności w rekrutacji.

Na polskim rynku pracy wciąż jednak brakuje specjalistów w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) – absolwenci w tej dziedzinie stanowią obecnie tylko 3,8 proc. wszystkich absolwentów w Polsce, a tylko 15 proc. z tej i tak już niewielkiej grupy stanowią kobiety.

Raport DESI jest sporządzany od 2014 r. Eksperci szacują zresztą, że pandemia mogła przyspieszyć rozwój cyfrowy UE nawet o siedem lat.

Więcej informacji na stronie https://digital-strategy.ec.europa.eu/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200