Polska implementacja protokołu DHCPv6

Polska implementacja protokołu DHCP dla sieci IPv6 - projekt Dibbler, została włączona do dystrybucji Linuxa Gentoo. Oprogramowanie Dibbler jest również dostępne na platformę MS Windows XP i 2003 oraz w polskiej dystrybucji Linuxa PLD. Dibbler jest otwartą, przenośną implementacją protokołu DHCPv6 (Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6) - RFC 3315, rozpowszechnianą na licencji GNU GPL.

Jest to jedno z pionierskich rozwiązań tego typu na świecie, koordynowane przez Tomasza Mrugalskiego. Dibbler oferuje automatyczną konfigurację stanową (statefull - przyznawanie urządzeniom w sieci adresów IPv6 oraz przesyłanie dodatkowych parametrów, bądź bezstanową (stateless autoconfiguration) - nie przydziela adresów IPv6 klientom, a jedynie rozsyła prefiksy sieci, a także może rozsyłać informacje o serwerze DNS.

W testach Dibblera bierze udział Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe PCSS, które również prowadzi badania protokołu DHCPv6 w ramach projektów 6Net oraz Clusterix. Trwają starania o dodanie Dibblera do dystrybucji Debiana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200