Polska firma będzie budować elementy instalowane w kwantowych komputerach

Firma Creotech wspólnie z Politechniką Warszawską będą rozwijać technologie stosowane w kwantowych komputerach, realizując to zadanie we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, Uniwersytetem w Maryland oraz z Duke University.

Do zadań Creotech należy dostarczenie komponentów i urządzeń pomiarowych służących do przygotowywania i wykorzystania zjawisk kwantowych. Firma pracuje nad komponentami do budowy zarówno badawczych jak i komercyjnych urządzeń wykorzystujących zjawiska kwantowe, w szczególności pułapki jonowe.

„Urządzenia, które powstaną w wyniku projektu, posłużą nie tylko do budowy komputerów kwantowych ale mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu tzw. wzorców czasu i częstotliwości, urządzeń kryptograficznych, czy generatorów liczb losowych.

Zobacz również:

  • Powstała energooszczędna technologia chłodzenia serwerów cieczą
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Chińskie Baidu zaprezentowało nadprzewodnikowy komputer kwantowy

Komponenty powstają w oparciu o licencję open-hardware”, tłumaczy dr Grzegorz Kasprowicz, Dyrektor R&D i jeden z założycieli Creotech Instruments S.A. I dodaje, „Odpowiadamy za zbudowanie systemów testujących rozwijane komponenty, dopracowanie opracowanych modułów pod kątem produkcji seryjnej i wprowadzenie ich na rynek jako gotowe produkty, z opakowaniem, instrukcją i gwarancją

Docelowo Creotech chce opracować cały system wykorzystujący zjawiska kwantowe oparty na własnych rozwiązaniach technologicznych.

Firma już wysłała pierwszą transzę produktów. Pod koniec roku większość zamówionych instrumentów powinna być gotowa. Produkty zostaną wykorzystane w ramach inicjatywy ARTIQ (Advanced Real-Time Infrastructure for Quantum physics), który zapewnia narzędzia działania kwantowych komputerów zarówno od strony sprzętowej, jak i języka programowania.

Creotech w przeciągu najbliższych kilku miesięcy planuje rozpocząć projekt, w którym opracowane klocki (podsystemy) zostaną zamienione w pełni funkcjonalne systemy, które przejdą testy weryfikacyjne w jednostkach certyfikacyjnych w USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200