Polscy programiści korzystają najczęściej z języka JavaScript

Z danych opracowanych przez międzynarodową platformę Skillotron (międzynarodowa platforma zrzeszającą ponad 11 tysięcy użytkowników z 65 państw na całym wiecie) wynika, że w Polsce największą popularnością cieszą się trzy języki programowania JavaScript, Java i .NET.

Popularność JavaScript jest w Polsce największa i sięga 42 %. Drugie miejsce zajmuje Java (19 %), a na ostatnim miejscu znalazł się język .NET z wynikiem 12 proc. Inne technologie i kierunki są w polskiej branży IT zdecydowanie mniej popularne. Niewiele ponad 8 proc. zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści w zakresie Scrum, zaś 4 proc. programuje w języku PHP.

Popularność poszczególnych technologii w Polsce jest podobna do trendów obowiązujących globalnie. Łączne wyniki dla wszystkich 65 krajów również wskazały JavaScript jako najbardziej popularny język, a tuż za nim uplasowały się .NET i Java. O ile JavaScript ma w Polsce istotną przewagę nad pozostałymi technologiami, tak w przypadku wyników globalnych popularność rozkłada się bardziej równomierny: 35 proc. dla JavaScript, 17 proc. dla .NET i 16 proc. dla Javy.

Zobacz również:

  • Twitter zaprezentował kolejne płatne API
  • Github to serce open source
  • Tiobe zwraca uwagę na rosnącą popularność języka programowania Zig

"Największa popularność technologii JavaScript wynika z jej szerokiego zastosowania w warstwie wizualnej i komunikacyjnej projektowanych aplikacji. To elementy szczególnie ważne w przypadku programów dedykowanych do obsługi przez końcowych konsumentów lub partnerów biznesowych. Dodatkowo JavaScript częściowo wyparł technologie używane w przeszłości, takie jak HTML lub CSS", komentuje George Kremenetsky, Head Office DataArt Wrocław. Na kolejnych miejscach podium znalazły się technologie często współpracujące z JavaScript, czyli Java i .NET. "To za ich pomocą programiści tworzą wewnętrzną strukturę aplikacji, która pracuje za jej warstwą prezentacyjną. Dlatego są równie ważne, co technologie front-endowe", tłumaczy George Kremenetsky.

Firma konsultingowa DataArt zestawiła wyniki polskich programistów ze statystykami z trzech krajów Europy Wschodniej i Centralnej, w których posiada swoje centra rozwoju oprogramowania: Bułgarii, Rosji i Ukrainy. Wyniki testów pokazały, że polscy specjaliści najlepiej poradzili sobie w testach .NET, Scrum i JavaScript. Wyniki uzyskiwane w pozostałych krajach naszego regionu były różne. Bułgarzy najlepiej poradzili sobie z metodologią Scrum, zaś Rosjanie z JavaScriptem, podobnie jak w przypadku specjalistów z Ukrainy.

Źródło: DataArt / Skillotron

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200