Polscy liderzy rankingu Deloitte Technology Fast 50

Netmedia SA zwycięzcą 11. edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50 dla Europy Środkowej. Tradycja programu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych trwa już 15 lat i wywodzi się z Doliny Krzemowej. Ranking organizowany jest niezależnie w 17 krajach poza USA oraz w regionie Europy Środkowej. Polska jest krajem najliczniej reprezentowanym w rankingu - w kategorii głównej konkursu wyróżnionych zostało 11 firm.

Przychody pięciu najszybciej rozwijających się firm z Europy Środkowej wzrosły średnio o 4729% (2005 r. vs. 2009 r.). W ubiegłorocznym rankingu obejmującym lata 2004-2008 stopa zwrotu wyniosła 3536%. Średnia stopa zwrotu przychodów liczona dla wszystkich firm objętych rankingiem wyniosła 967% w ostatnich 5 latach, wobec wzrostu 933% odnotowanego w ubiegłorocznym rankingu. Natomiast łączne przychody firm, które znalazły się w najlepszej pięćdziesiątce, wyniosły 378 mln euro i były o 13% niższe od tych, jakie uzyskali laureaci w ubiegłorocznym rankingu.

Szybka weryfikacja spółek internetowych

Najliczniejszą grupę spółek w Rankingu Deloitte Technology Fast stanowią producenci oprogramowania (29 firm) oraz firmy z branży internetowej (17 firm, a zarazem cztery z sześciu najszybciej rozwijających się firm w zestawieniu). Ponadto na liście Fast50 znalazły się jeszcze firmy z branż telekomunikacji i sieci telekomunikacyjnych oraz komputerów i urządzeń peryferyjnych.

Zobacz również:

"Spółki działające w branży internetowej na coraz wcześniejszym etapie rozwoju mogą się dowiedzieć, czy odniosły sukces, czy też są skazane na brak popularności wśród klientów i internautów" - mówi Dariusz Nachyła, partner Deloitte, odpowiedzialny za sektor TMT w regionie Europy Środkowej. "Ponadto, spółki działające w tej branży na coraz wcześniejszym etapie rozwoju decydują się na przejęcia konkurentów lub podmiotów działających na rynkach wertykalnych, w celu przyspieszenia wzrostu i osiągnięcia skali działania pozwalającej na generowanie zysków" - dodaje Dariusz Nachyła.

Dobra passa Netmedii

Ranking składa się z kategorii głównej - "Technology Fast 50" - oraz dwóch podkategorii - "Wschodzące Gwiazdy" oraz "Wielka Piątka". Zwycięzcą w kategorii głównej została polska spółka internetowa Netmedia SA. W latach 2005-2009 osiągnęła wzrost przychodów na poziomie 15 000%. "Cały czas się rozwijamy. W 2010 r. sprzedajemy więcej rezerwacji hotelowych, biletów lotniczych i rejsów niż w roku ubiegłym. Staramy się efektywnie wykorzystać czas spowolnienia gospodarczego, m.in. rozwijamy systemy informatyczne, optymalizujemy koszty, rozpoczęliśmy ekspansję zagraniczną. Działania podejmowane w trakcie kryzysu pomogą nam umocnić pozycję konkurencyjną w przyszłości" - mówi dr Dariusz Niedziółka, dyrektor relacji inwestorskich i PR Netmedia SA (od 2006 r. spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie). Na drugim miejscu uplasował się rumuński producent oprogramowania TeamNet International SA. Trzecie miejsce przypadło polskiej firmie Kompan.pl. Kolejne polskie firmy uplasowały się jeszcze na miejscach: 6. (Sunrise System), 10. (JADE), 14. (Javatech), 15. (SARE), 21. (BTC), 29. (eo Networks), 38. (anixe Polska), 40. (Grupa Pracuj), 47. (M2 NET).

Wschodzące Gwiazdy

W podkategorii "Wschodzące Gwiazdy" nominowane są firmy, które prowadzą działalność krócej niż organizacje z kategorii głównej, tj. od 3 do 5 lat, i osiągające przychody w ostatnich 3 latach nie niższe niż 30 000 euro rocznie (w każdym roku). Pozostałe kryteria są takie same jak w kategorii głównej. Zwycięzcą została czeska spółka z sektora internetowego LiveSport, która odnotowała wzrost przychodów na poziomie 681%. Polska internetowa porównywarka cen, spółka Nokaut.pl z portfela funduszu Investor LBO FIZ, znalazła się na trzecim miejscu. W ciągu trzech lat spółka zwiększyła przychody o 229%.

W podkategorii "Wielka Piątka" nominowane są firmy, które nadal szybko się rozwijają, ale znaczące rozmiary uniemożliwiają im konkurowanie o najwyższe miejsca w kategorii głównej. Kryteria doboru do rankingu są takie same jak w kategorii głównej, przy czym wartość przychodów ze sprzedaży w ostatnim badanym roku powinna wynosić co najmniej 25 mln euro. Zwycięzcą w tej kategorii została polska spółka Netmedia, lider głównego rankingu. Na piątym miejscu uplasowała się firma Merlin.pl.

Recepta na wzrost

Rankingowi towarzyszyło badanie przeprowadzone wśród CEO najszybciej rozwijających się firm. Trzech na czterech prezesów firm planuje dalszy rozwój organiczny zarządzanych przez siebie firm. Największy potencjał rozwoju w nadchodzących 12 miesiącach ma segment cloud computing - uważa blisko połowa spośród szefów firm biorących udział w rankingu. Dzięki wykorzystaniu cloud computing będzie można uzyskać tani dostęp do najnowszych technologii IT i w konsekwencji poprawić warunki prowadzenia biznesu. Ponadto 60% ankietowanych uważa, że największą wartością dla sektora nowoczesnych technologii są wysoko wykwalifikowani pracownicy.


TOP 200