Polscy konsultanci SAP wybiorą pracę w Niemczech

Nie wszyscy informatycy i specjaliści IT będą tak samo zainteresowani emigracją do krajów, które otworzyły dla nas swoje rynki pracy 1 maja 2011 r. Analitycy uważają, że korzystne oferty skuszą przede wszystkim konsultantów SAP.

Od maja br. polscy pracownicy mogą korzystać z ofert pracy z Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Przewiduje się, że wiele ofert skierowanych będzie właśnie do pracowników sektora IT, ponieważ - jak szacuje Niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy - na tamtejszym rynku brakuje 3 mln pracowników, w tym głównie specjalistów i menedżerów z obszaru IT! Polaków mają skusić głównie wyższe niż w Polsce zarobki (to było głównym powodem decyzji o wyjeździe wybieranym w naszej sondzie).

Analitycy uważają, że ciekawe oferty mogą skusić zwłaszcza konsultantów SAP. "W tym momencie największe zainteresowanie na rynku IT budzą kompetencje związane z wdrażaniem systemów ERP, przede wszystkim SAP. Co ciekawe, wyraźne ożywienie dotyczy nie tylko rynku polskiego, ale całej Europy Zachodniej, a głównie Niemiec. Możemy śmiało stwierdzić, że powrócił tu <<rynek kandydata>>, co oznacza, że nie tylko doświadczeni konsultanci i kierownicy projektów, ale też osoby z małym stażem w obszarze wdrożeń SAP mogą ponownie, jak to ostatnio było w latach 2007-2008, dyktować warunki i stawki zatrudnienia" - wyjaśnia Monika Antczak, konsultant Antal International, specjalizująca się w rekrutacji na stanowiska średniego i wyższego szczebla w obszarze IT i telekomunikacji.

Projekty prowadzone na rynku niemieckim mogą być szczególnie interesujące dla osób z małym doświadczeniem bądź absolwentów z małym stażem - mobilnych, znających język niemiecki lub chcących szybko nadrobić zaległości językowe. Różnica w wynagrodzeniu będzie widoczna (zarobki są od 1,5 do 2 razy wyższe), a koszty w postaci częstych podróży czy braku stabilizacji życiowej są porównywalne do trybu pracy w Polsce. Z kolei konsultanci z dłuższym stażem - oprócz zdecydowanie lepszego wynagrodzenia - będą mieć ułatwiony dostęp do nowych kontraktów i projektów na dochodowym rynku niemieckim.

Decyzja o ewentualnym wyjeździe będzie więc związana z odpowiedzią na pytanie o balans między życiem zawodowym i prywatnym. Podróże służbowe będą tu bowiem porównywalne, szczególnie dla kandydatów z województw zachodniej Polski, a perspektywy finansowe bardzo korzystne. Jak podaje Antal International, młodszy konsultant SAP (rok, dwa lata doświadczenia) może liczyć w Niemczech na wynagrodzenie rzędu 45-60 tys. euro rocznie, konsultant SAP z 3-5-letnim doświadczeniem na 60-70 tys. euro rocznie, natomiast konsultant SAP z ponad 5-letnim doświadczeniem może otrzymać nawet na 90 tys. euro rocznie. Płace wyspecjalizowanego we wdrożeniach SAP kierownika projektów kształtują się na poziomie 80-100 tys. euro rocznie.


TOP 200