Polscy informatycy najczęściej programują w SQL/PLSQL

Umiejętność programowania w kilku językach to duży atut informatyków w negocjacjach z pracodawcami. Z jakich języków najczęściej korzystają w pracy polscy informatycy? Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że w 2011 roku polscy informatycy programowali najczęściej w SQL/PLSQL.

SQL/PLSQL wykorzystywała niemal połowa informatyków, którzy wzięli udział w badaniu Sedlak & Sedlak. Zaraz za SQL/PLSQL uplasował się język HTML/CSS, którym posługiwała się prawie jedna trzecia polskich specjalistów IT. Mniejszą, ale nadal dużą popularnością, cieszyły się Java Script/ AJAX, PHP oraz XML i Java/ JSP/J2EE. Pracodawcy mogli mieć z kolei problem ze znalezieniem fachowców ze znajomością ABAP, Assembler, ActionScript/Flex, Lotus Script czy Ruby. Jednocześnie programiści, którzy znali te języki programowania mogli liczyć na najwyższe zarobki. Jak wynika z raportu "Wynagrodzenia na stanowiskach IT", przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzenia podstawowego pracowników znających ABAP wyniosła 7 500 PLN brutto. Natomiast zarobki programistów posługujących się Assembler i Ruby wyniosły odpowiednio - 6 000 PLN i 5 700 PLN.

Polscy informatycy najczęściej programują w SQL/PLSQL
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200