Półprzewodniki zaleją świat

Jak prognozują analitycy IC Insights wartość rynku układów scalonych osiągnie w 2011 r. pułap 400 miliardów USD. Według innych ekspertów, w tym czasie, najszybciej rozwijającym się regionem zarówno pod względem produkcji, jak i popytu na półprzewodniki będą Indie.

Znaczącą wartość 100 miliardów USD rynek układów scalonych osiągnął już w 1994 r. (według danych IC Insights). Od tego czasu dynamika wzrostu zapotrzebowania na półprzewodniki kształtowała się w okolicach 10 proc. W 2000 r. wartość tego rynku przekroczyła 200 miliardów USD, a już w 2008 ma wynieść ponad 300 miliardów USD. Wraz z końcem bieżącego roku, przy 9-proc. wzroście (w stosunku do 2005 r.), światowa sprzedaż półprzewodników wyniesie 247 miliardów USD.

Rynkowi układów scalonych przyjrzeli się niedawno także analitycy firmy badawczej In-Stat. Według ekspertów do 2010 r. najbardziej dynamicznie będą się rozwijały się pod tym względem Indie. Region ten stanie zarówno ważnym ośrodkiem produkcji półprzewodników, jak i chłonnym rynkiem zbytu nowych technologii (jeden z większych w Azji). Wzmożona konsumpcja dóbr elektronicznych będzie przede wszystkim skutkiem wzrostu zamożności klasy średniej w Indiach. Jak przewidują analitycy In-Stat w 2010 r. sprzedaż układów scalonych wyniesie w Indiach 3,09 miliarda USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200