Półprzewodniki w dół o 42%

Według raportu Semiconductor Industry Association, światowy poziom sprzedaży półprzewodników zmniejszył się na przestrzeni roku o prawie połowę.

Według Semiconductor Industry Association (Stowarzyszenia Producentów Półprzewodników) na przełomie ostatnich dwunastu miesięcy, sprzedaż półprzewodników na całym świecie spadła o 42%. Przychody producentów z tej branży gwałtownie zniżkowały w okresie od sierpnia 2000 r. do sierpnia br. i zmniejszyły się z 18,1 mld USD do 10,5 mld USD. Tegoroczna sprzedaż w sierpniu w porównaniu do lipca spadła o 3,4%. Poziom sprzedaży lipiec-czerwiec był prawie dwukrotnie gorszy - w stosunku do sprzedaży czerwcowej, w lipcu producenci sprzedali mniej półprzewodników o 6,1%.

Znaczne załamanie odnotował rynek japoński. W porównaniu do sierpnia 2000 r. sprzedaż półprzewodników w sierpniu br. była niższa o ponad 36%. Pozostała część Azji i Pacyfiku odnotowała w tym samym okresie spadek o prawie 32%. Kraje europejskie wypadły w globalnym zestawieniu jeszcze gorzej. Sprzedaż półprzewodników na Starym Kontynencie spadła aż o 40%. Wskaźnik spadku był największy w Stanach Zjednoczonych, gdzie producenci i dostawcy zanotowali w skali roku spadek sprzedaży o 55,3 %.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Według raportu SIA, niższy poziom sprzedaży na rynku układów scalonych jest wynikiem słabej koniunktury na największych rynkach światowych, połączonej z coraz większymi nadwyżkami niesprzedanego towaru przedsiębiorstw z branży IT. Największa liczba układów elektronicznych jest obecnie montowana w urządzeniach sieciowych, infrastrukturze internetowej, urządzeniach bezprzewodowych oraz komputerach klasy PC. Na wszystkich tych rynkach zaobserwować można stagnację ze wskazaniem na recesję. Koniunktura światowego rynku półprzewodników ma zacząć poprawiać się w grudniu tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200