Połowa urządzeń Android pracuje bez aktualnych łat bezpieczeństwa

Google alarmuje: nowe łaty bezpieczeństwa zostały w zeszłym roku zainstalowane tylko na co drugim urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Android. To bardzo mało chociaż firma przyznaje, że i tak odnotowano tu pewien postęp, ponieważ w zeszłych latach bywało gorzej.

Warto przypomnieć, że Google udostępnia wszystkim zainteresowanym podmiotom comiesięczne pakiety zwiększające bezpieczeństwo systemu operacyjnego Android od 2015 roku. I chociaż firma instaluje takie pakiety w pamięciach produkowanych przez siebie smartfonów Nexis i Pixel tak szybko jak jest to tylko możliwe, inni producenci urządzeń Android działają opieszale i mija nieraz wiele miesięcy, zanim zdecydują się na taki krok.

Co gorsza zdarzają się i tacy producenci urządzeń Android, którzy nigdy tego nie robią. Można powiedzieć, że na tle innych systemów operacyjnych – szczególnie takich jak iOS, macOS czy Windows – Android prezentuje się pod tym względem bardzo słabo.

Zobacz również:

  • Acronis Cyber Foundation świętuje pięć lat działalności
  • ChromeOS otrzyma lepszą integrację z pakietem Microsoft 365
  • Suwerenność danych czynnikiem decyzyjnym

Dla porównania - Apple twierdzi, że pod koniec lutego tego roku blisko 80% wszystkich urządzeń iOS pracowało pod kontrolą oprogramowania iOS 10. Oznacza to, że prawie ośmiu na dziesięciu użytkowników urządzeń iOS instalowało na nich update’y bezpieczeństwa co najmniej raz od połowy 2016 roku lub w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Gdyby użytkownicy urządzeń Android robili tak samo, byłoby bardzo dobrze.

Cały, bardzo obszerny raport opracowany przez Google (dokument pdf noszący tytuł Android Security 2016 Year In Review), który szczegółowo opisuje tę kwestię, znajduje się tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200