Polonia On-Line w Polsce

28 kwietnia rozpoczęła się prezentacja projektu Video On-Line, włoskiego przedsiębiorcy prasowego Nicola Grauso. Właściciel programu tv satelitarnej Polonia 1 i "Życia Warszawy" zamierza osobiście zaprezentować Video On-Line w 31 krajach, rozpoczynając w Atenach a kończąc w Teheranie. W Polsce prezentacja nowego przedsięwzięcia Nicola Grauso - Polonia On-Line odbyła się 11 maja.

28 kwietnia rozpoczęła się prezentacja projektu Video On-Line, włoskiego przedsiębiorcy prasowego Nicola Grauso. Właściciel programu tv satelitarnej Polonia 1 i "Życia Warszawy" zamierza osobiście zaprezentować Video On-Line w 31 krajach, rozpoczynając w Atenach a kończąc w Teheranie. W Polsce prezentacja nowego przedsięwzięcia Nicola Grauso - Polonia On-Line odbyła się 11 maja.

Video On-Line, reklamowane już od dłuższego czasu w Polsce, jest międzynarodową usługą sieciową umożliwiającą dostęp do Internetu, dokonywanie zakupów, przeglądanie codziennej prasy i zasięganie informacji wielu dziedzin za pomocą komputera.

Obecnie każdy posiadacz konta w Internecie, których liczbę szacuje się w Polsce na 60 tys., może skorzystać z usług Video On-Line łącząc się z serwerem w Cagliari. Za pomocą przeglądarki WWW możemy przejrzeć wszystkie, na bieżąco archiwizowane od 6 maja br., numery "Życia Warszawy", a także jubileuszowy, wydany na 5-lecie, numer "Gazety Wyborczej".

Nie wiadomo jeszcze kiedy inicjatywa Grauso będzie dostępna dla zwykłego użytkownika modemu i komputera. Rzecznik prasowy przedsięwzięcia Nicola Grauso w Polsce Elisabetta Caprino ma nadzieję, że będzie to jeszcze w tym roku.

"O ile wiem - mówi Caprino - Nicola Grauso nie zamierza finansować tego przedsięwzięcia w nieskończoność, będziemy starali się pozyskać polskich partnerów".

W przyszłości w okolicach studia Polonii 1 ma być zainstalowany serwer i wiele hostów, umożliwiających po opłaceniu abonamentu dostęp do usług Polonia On-Line i Internetu. Jak do tej pory nie znane są ceny za korzystanie z serwisu. Natomiast - jak twierdzi Caprino - za cenę abonamentu użytkownik otrzyma odpowiednie oprogramowanie. Jednak podstawowym źródłem dochodów dla Grauso ma być zbieranie opłat za umieszczenie informacji na swoim serwerze WWW. Funkcjonowanie Polonia On-Line będzie możliwe dzięki posiadaniu przez inwestora specjalnej dedykowanej linii łączącej centrum telekomunikacyjne w Cagliari z Warszawą i światem.

Współpracujący z Video On-Line Antoni Wójcikiewicz z "Życia Warszawy" twierdził, że wedle posiadanych przez niego informacji "przedstawiciele Grupy nie zaczęli się jeszcze starać w Ministerstwie Łączności o zezwolenie na prowadzenie usług telekomunikacyjnych". ATM, który również udostępnia abonentom łącza Internetu, czekał na koncesje ponad 7 miesięcy.

Grauso zamierza zainwestować w projekt 30 mln USD, licząc jednocześnie na współpracę partnerów z poszczególnych krajów. Ich zadaniem byłoby udostępnienie usług Video On-Line, tam gdzie nie ma dostępu do Internetu lub jego użycie jest stosunkowo małe.

Obserwatorzy podkreślają jednak ryzykowność całego przedsięwzięcia. "Rynek bardzo szybko się zmienia - twierdzą specjaliści z IDC - a ta dziedzina przeznaczona jest naprawdę dla dużych graczy".

Za powodzeniem przedsięwzięcia przemawiają więzy LAczące Grauso z byłym premierem Włoch Sylvio Berlusconim. Jego koncern Fininvest jest konkurentem Olivetti, który przed rokiem uruchomił podobną inicjatywę - Italia On-Line prowadzoną przez siostrzaną firmę Telemedia. Na ograniczeniu wpływów Olivetti zależy również firmom Hewlett-Packard i Telecom Italia, które sponsorują tournee Nicola Grauso.

Powodzenie przedsięwzięcia w rodzimych Włoszech właściciel Życia Warszawy upatruje w rosnącej popularności komputerów w tym kraju. Zgodnie z raportem IDC do końca wieku właścicielami komputerów PC będzie we Włoszech 8 mln osób.

Obecnie jest ich 3,5 mln. Projekt realizacji tam Video On-Line zakłada instalację 230 węzłów mogących za pomocą modemów obsłużyć 300 tys. użytkowników. Obecnie całością prac zajmuje się 50-osobowa ekipa. Już teraz sardyńska gazeta Grauso Unione Sarda oferuje elektroniczny dostęp do informacji za pomocą hipertekstu.

Adres WWW Video OnLine: http://www.vol.it

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200