Polkomtel testuje sieć transmisji danych w standardzie LTE

Już w pierwszym kwartale 2011 r. operator sieci Plus planuje przeprowadzenie testów LTE wśród wybranych użytkowników. W tym samym czasie sprzedaż tego typu usług planuje Mobyland.

1,7 mld zł to wartość rynku mobilnej transmisji danych w Polsce w 2010 r.

Technologia LTE (Long Term Evolution) pozwala na jednoczesną transmisję wielu kanałów telewizyjnych i filmów w jakości HD oraz bezpośrednie, dwukierunkowe przekazy telewizyjne, w tym w 3D. "Jesteśmy pierwszym operatorem na świecie, który ma konsumencki modem do obioru mobilnego internetu LTE w paśmie 1800 MHz" - zapowiadał w połowie listopada br. Adam Kuriański, członek zarządu Mobyland. Zaprezentowany modem przesyła dane z prędkością 73 Mb/s (pobór danych) i 25 Mb/s (wysył), ale wkrótce przyspieszy odpowiednio do 100 Mb/s i 50 Mb/s. Do końca tego roku sieć LTE Mobyland będzie miała ok. 700 stacji bazowych, dzięki czemu w zasięgu LTE znajdzie się 7 mln Polaków. Do końca 2011 roku stacji ma być 2000.

LTE to obecnie jednak z najszybszych technologii mobilnego dostępu do sieci. Oferowane przez nią szybkości mobilnej transmisji danych do 160 Mb/s przewyższają możliwości HSPA+ ponad 4-krotnie. Minimalne czasy opóźnień i duże przepływności wysyłania danych stwarzają możliwości dwukierunkowych transmisji multimedialnych wysokiej jakości, m.in. TV na żywo lub VOD (video-on-demand) w formacie HD. Dlatego usługi LTE chce oferować także Polkomtel. W celu poznania potrzeb klientów operator sieci Plus planuje w I kwartale 2011 r. udostępnić modemy i przeprowadzić testy wśród wybranych użytkowników. Będą oni mogli korzystać z najnowszej technologii na kilku stacjach bazowych w różnych miejscach w Warszawie w ramach sieci pilotażowej LTE. Partnerem technologicznym pierwszego pokazu LTE w Plusie jest Samsung. Infrastrukturę sieciową zapewniła zaś Nokia Siemens Networks.

Zobacz również:

  • Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?

Według prognoz, do końca 2010 r. w Polsce z mobilnego internetu będzie korzystało 2 mln klientów usług transmisji danych oraz kilka milionów użytkowników telefonów, co przekłada się na wzrost całego rynku mobilnej transmisji danych do wartości ok. 1,7 mld zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200