Polkomtel testuje UMTS w Warszawie

Polkomtel poinformował o uruchomieniu testowej wersji rozwiązania UMTS trzeciej generacji. W zasięgu sieci komórkowej nowej generacji znajduje się centrum Warszawy, w którym rozlokowanych jest dziewięć nadajników tego systemu.

Operator podał, że zamierza w drugim kwartale tego roku zorganizować przetarg na dostawę naziemnej infrastruktury potrzebnej do budowy pierwszej w Polsce sieci komórkowej trzeciej generacji UMTS. Taką decyzję firma podjęła po uruchomieniu testowej wersji sieci UMTS, z której od kilku dni mogą już korzystać mieszkańcy centrum Warszawy. Mimo testowego etapu usług nowego systemu, już teraz można korzystać z większości multimedialnych usług, właściwych telefonii komórkowej.

W wersji testowej wykonanej na sprzęcie Nokii, system umożliwia dostęp do multimedialnych wiadomości, transmisje wideo w czasie rzeczywistym, szybki dostęp do stron WAP, które są transmitowane w czasie rzeczywistym – obecnie ze średnią szybkością około 300 kb/s. Uzyskanie docelowej szybkości 2 Mb/s na terenach silnie zurbanizowanych, pozwoli na powszechne oferowanie takich usług jak: transmisje multimedialne, przekazy wideokonferencyjne, korzystanie z telewizji oraz realizację nowoczesnych aplikacji biznesowych.

Kierownictwo Polkomtela nie jest jeszcze zdecydowane ilu strategicznych dostawców wybierze do realizacji naziemnej części infrastruktury nowej sieci na terenie kraju. Wszystko będzie zależeć od kosztów, które przecież nie są małe. Aby uzyskać pokrycie zasięgiem całego kraju szacuje się, że trzeba będzie zainstalować około 1000 nowych nadajników radiowych UMTS. Będą one instalowane przede wszystkim na już istniejących masztach stacji bazowych GSM.

Według ostatnich ustaleń regulatora URTiP, zwycięzcy w przetargu na licencjonowane pasmo trzeciej generacji (PTK Centertel, PTC oraz Polkomtel) winni uruchomić nowe sieci w ciągu dwóch najbliższych lat, najpóźniej do stycznia 2006 r., a do końca 2007 r. objąć zasięgiem UMTS cały kraj. Według Thomasa Eberle, Dyrektora d/s Technicznych Polkomtel S.A.: „Dzięki temu z pewnością będziemy gotowi do uruchomienia sieci trzeciej generacji w terminie przewidzianym przez regulatora, pod warunkiem odpowiedniej dostępności na rynku telefonów komórkowych technologii 3G”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200