Polkomtel kwestionuje zasadność trybu przyznawania koncesji UMTS

Operator sieci Plus GSM uważa, że przetarg organizowany jest zbyt wcześnie, a jego założenia nie mają odniesienia do realiów polskiego rynku.

Polkomtel SA, operator sieci Plus GSM, przesłał do Ministerstwa Łączności swoją opinię na temat "Wstępnej koncepcji przetargu UMTS w Polsce w roku 2000", opracowanej przez resort. Zdaniem operatora, przetarg na telefonię UMTS powinien być ogłoszony dopiero za kilka lat, ponieważ obecnie na rynku nie ma zapotrzebowania na dodatkowe sieci. Polkomtel szacuje, że nastąpi to najwcześniej w roku 2005 r.

W pierwszej kolejności Polkomtel zgłasza zastrzeżenia do zbyt wysokiej opłaty za przyznanie koncesji, ustalonej na minimalnym poziomie 750 mln euro. Jego zdaniem świadczy to o tym, że resort brał pod uwagę realia rynku państw z Unii Europejskiej, a nie polskie. W naszym kraju wskaźnik PKB na jednego mieszkańca jest o ok. 5-krotnie niższy niż średnia w UE, a co za tym idzie - w Polsce czterokrotnie niższa jest penetracja sieci telefonii komórkowej. Wysokie koszty licencji w krajach zachodnich rozkładają się na większą liczbę abonentów, podczas gdy w Polsce tak nie będzie - uważa Polkomtel.

Operator uważa też, że Ministerstwo zamierza przyznać zbyt dużą liczbę koncesji, bowiem polski rynek nie będzie w stanie przyjąć tak dużej liczby nowych usług. Polkomtel sugeruje, aby nie zwiększać liczby operatorów komórkowych w Polsce, a przyjąć model z UE - przyznać liczbę koncesji o jeden większą niż liczba działających na rynku operatorów.

Kolejnym mankamentem planowanego przetargu - sugerowanym przez Polkomtel - jest jego napięty harmonogram. "Kalendarz przetargu jest całkowicie nierealny. Nie jest możliwe w tak krótkim okresie, w sposób obiektywny, rozpatrzenie i porównanie rzetelne kilku ofert. Przetarg na GSM przeprowadzony został w ciągu 248 dni. W przypadku UMTS ma on się odbyć w ciągu 129 dni, chociaż Ministerstwo Łączności spodziewa się od 6 do 8 ofert" - napisał Polkomtel.

Zastrzeżenia operatora Plus GSM budzą też założenia, zgodnie z którymi nowi operatorzy będą zobligowani do podpisywania między sobą umów tzw. roamingu krajowego. Polkomtel uważa, że taka sytuacja oznaczałaby de facto zgodę na finansowanie inwestycji nowych operatorów.

***

Wojsko udostępni częstotliwości UMTS dopiero w 2001 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200