Polkomtel kupi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polsatu i Sferii

KGHM, PGE, PKN ORLEN, Vodafone i Węglokoks zawarły umowę sprzedaży wszystkich akcji spółki Polkomtel na rzecz Spartan Capital Holdings. Wartość transakcji to 18,1 mld zł!

Czytaj też:

Osiem lat sprzedawania Polkomtela

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że polscy właściciele Polkomtela - kontrolowane przez skarb państwa w postaci firm KGHM, PKN Orlen, PGE i Węglokoks - przegapili najlepszy moment na zrealizowanie zysków z tej inwestycji. Rynek komórkowy w Polsce nasycił się, konkurencja jest silna, a duzi gracze muszą się liczyć z tym, że ich przychody raczej nie będą już rosły.

Wczoraj (30 czerwca) dotychczasowi właściciele operatora sieci Plus podpisali przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji spółki Polkomtel ze spółką celową kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Do czasu wywiązania się ze wszystkich zapisów umowy akcjonariuszami Polkomtela pozostają KGHM (24,39% akcji), PGE (21,85%), PKN ORLEN (24,39%), Węglokoks (4,98%) i Vodafone (24,39%).

Cena będzie płatną w gotówce. Szacowana wartość Polkomtela wynosi 18,1 mld zł, co stanowi wielokrotność 6,4 zysku EBITDA za rok 2010. Po odliczeniach wynikających z zadłużenia operatora sieci Plus oraz uwzględnieniu wypłaty dywidendy należnej na rzecz sprzedających akcjonariuszy kwota wpływów z transakcji wyniesie 15,1 mld zł. Wspomniana dywidenda w kwocie 1,0 mld zł zostanie wypłacona w lipcu 2011 r.

Zobacz również:

  • Najważniejsze transakcje fuzji i przejęć w obszarze cybersecurity w 2022 r.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z umową zgoda musi być uzyskana do końca 2011 r., w innym przypadku przestaje ona obowiązywać, chyba że strony postanowią inaczej. Po zakończeniu transakcji i nabyciu 100% akcji Polkomtela przez Spartan Capital, KGHM, PGE, PKN ORLEN, Węglokoks i Vodafone nie będą posiadać żadnych akcji spółki.

PKO Bank Polski występuje w roli banku rozliczającego transakcję i banku udzielającego jej zabezpieczenia. Sprzedającym doradzali w transakcji ING, Nomura, Rothschild oraz Goldman Sachs. Doradcami prawnymi byli Allen & Overy, Clifford Chance, Gide Loyrette Nouel oraz K&L Gates.

"Transakcja była długo oczekiwana i jest dużym sukcesem, który nie byłby możliwy bez wyjątkowo dobrej współpracy wszystkich akcjonariuszy. Jest ona zgodna ze strategią PKN ORLEN, która koncentruje się na redukcji zadłużenia i budowie silnego koncernu multienergetycznego poprzez inwestycje w sektor upstream oraz wytwarzanie energii elektrycznej " - komentuje Jacek Krawiec, prezes PKN ORLEN jednego z akcjonariuszy Polkomtela

Tomasz Zadroga, prezes PGE, powiedział z kolei, że "Dzięki nienagannej współpracy i determinacji wszystkich akcjonariuszy udało się sprawnie przeprowadzić proces sprzedaży i uzyskać bardzo korzystne warunki transakcji. Spółka pozyskała inwestora, który umożliwi jej osiągnięcie pełnego potencjału. To z kolei pozwoli jej efektywnie współzawodniczyć w bardzo konkurencyjnym środowisku".

"Środki pozyskane ze sprzedaży akcji Polkomtela pozwolą, zgodnie ze strategią KGHM, zwiększyć skalę inwestycji w eksploatację złóż, hutnictwo oraz w sektor energetyczny" - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM. "Z naszego punktu widzenia firmy, którą kieruję, transakcja ta jest korzystna. Pozwoli nam na szybszą realizację założeń strategicznych, m.in. w przemyśle wydobywczym, okołogórniczym oraz w rozwijaniu innowacyjnych technologii czystego wykorzystania i eksploatacji węgla" - dodaje Jerzy Podsiadło, prezes zarządu i dyrektor generalny Węglokoksu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200