Polkomtel: HSDPA na początku 2007 roku

Polkomtel niebawem rozpocznie testowanie technologii HSDPA. Od początku przyszłego roku planuje uruchomić usługi komercyjnie. Na koniec 2006 operator zamierza zwiększyć liczbę klientów do 12 mln z 11,1 mln na koniec września br. Według Jarosława Bauca prezesa Polkomtela, penetracja kart SIM w Polsce sięgnie 100 proc. już na początku 2007 roku.

"We wrześniu przekroczyliśmy roczne plany sprzedażowe" - poinformował Jarosław Bauc, prezes Polkomtela. "To efekt naszego przeorientowania się na klienta masowego".

W ciągu trzech pierwszych kwartałów br. operator sprzedał o 73 proc. aktywacji prepaid więcej niż analogicznym okresie ubiegłego roku. Dla porównania, sprzedaż aktywacji kontraktowych wzrosła w tym samym czasie o 12 proc. Na koniec września Polkomtel miał 11,1 mln abonentów.

Według Jarosława Bauca, penetracja kart SIM w Polsce sięgnie 100 proc. już na początku 2007 roku, pomimo wcześniejszych prognoz, że stanie się to dopiero w 2008. "Oznacza to, że operatorzy nie będą walczyć o "świeżego klienta" tylko będą starali się utrzymać swoich i przyciągnąć abonentów innych sieci " - twierdzi Bauc. Wskazuje także na postępującą deregulację, która zmienia obraz rynku m.in. - wejście czwartego operatora P4, start operatorów wirtualnych MVNO, obniżanie tzw. stawek interkonektowych, przenoszenie numerów. Prezes Bauc zapowiedział, że w tym roku Polkomtel podpisze na pewno jedną umowę ze spółką, która chce świadczyć usługi MVNO. "Rozmawiamy z kilkunastoma kandydatami, kilka projektów zasługuje na uwagę" - powiedział Bauc.

Polkomtel ujawnił, że w pierwszych trzech kwartałach jego przychody wzrosły o 16 proc., wobec zeszłorocznych wyników (spółka ujawni szczegóły finansowe po zamknięciu kwartału), pomimo spadających cen za połączenia i SMS-y.

Operator poinformował także, że jego zobowiązania licencyjne dotyczące pokrycia kraju zasięgiem UMTS nie są zagrożone. Polkomtel wkrótce uruchomi sieć 3G w Kielcach i Białymstoku. "W zasięgu naszego UMTS znajduje się 13,5 mln ludzi czyli ok. jednej trzeciej populacji" - powiedział Bauc. Przypomnijmy, udzielona licencja obliguje firmę do objęcia zasięgiem telefonii UMTS 20 proc. populacji Polski do końca 2007 r. Bauc zapowiedział ponadto, że niebawem ruszą testy technologii HSDPA w sieci Polkomtela, zaś jej komercyjne uruchomienie zaplanowano na początek 2007 r. HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) umożliwia transfer z maksymalną prędkością do kilku Mb/s.

Testy HSDPA prowadzi już Polska Telefonia Cyfrowa i wkrótce powinno nastąpić komercyjne wdrożenie. Operator podpisał także dwie umowy MVNO - jedną z Cyfrowym Polsatem, nazwy drugiej spółki nie ujawniono.

"HSDPA testujemy obecnie w Warszawie i Katowicach i planujemy ruszyć komercyjnie w tych lokalizacjach w grudniu"- informuje Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Centertela. Spółka nie udziela informacji na temat ewentualnych rozmów dotyczących MVNO.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200