Politechnika Gdańska uruchomiła sieć WiMAX

Politechnika Gdańska, we współpracy z firmami Intel, Exatel i Alvarion, zbudowała sieć WiMAX, dzięki której studenci i wykładowcy mają bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie całego kampusu uczelni (Gdańsk Wrzeszcz).

Politechnika Gdańska uruchomiła sieć WiMAX
Instalacja powstała dzięki współpracy Intela, Politechniki Gdańskiej i partnerów - operatora Exatel oraz spółki Alvarion (sprzęt radiowy). Stacja bazowa (oparta na intelowskiej technologii PRO/Wireless 5116; zdjęcie obok) znajduje się na dachu budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Urządzenie jest wyposażone w jedną antenę sektorową, pozwalającą na objęcie sygnałem obszaru o kącie 90 stopni. Tam, gdzie antena stacji bazowej nie jest bezpośrednio widoczna, instalacja zapewnia dostęp do sieci w promieniu kilku kilometrów od nadajnika. W przypadku niezakłóconej widoczności zasięg zwiększa się do ponad 20 kilometrów.

Zobacz również:

  • Intel ujawnia specyfikację superkomputera Aurora
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200