Policzone dni FDDI

Producenci układów scalonych wykorzystywanych w urządzeniach FDDI wstrzymują ich dostawy.

Producenci układów scalonych wykorzystywanych w urządzeniach FDDI wstrzymują ich dostawy.

Użytkownicy używający jeszcze sieci pracujących w standardzie FDDI (Fiber Distributed Data Interface) powinni jak najszybciej migrować do innej technologii sieciowej. Dni FDDI są już bowiem policzone. Producenci układów wykorzystywanych w urządzeniach FDDI poinformowali, że wkrótce przerwą ich produkcję, co oznacza, iż producenci sprzętu sieciowego nie będą już wprowadzali na rynek nowych rozwiązań opartych na tej technologii. Gdy tylko skończą się zapasy układów FDDI, zabraknie również produkowanych obecnie urządzeń sieciowych. Oznacza to, że jeśli wykorzystywane przez użytkowników końcowych urządzenia FDDI ulegną awarii - nie będzie możliwości wymiany ich na nowe.

Motorola wstrzyma produkcję układów FDDI w styczniu przyszłego roku. Ostatnie zamówienia na dostawę układów dla producentów sieciowych były przyjmowane do czerwca br.

Światłowodowe sieci FDDI, oferujące przepustowość 100 Mb/s, są skutecznie wypierane przez nowe technologie światłowodowej transmisji - ATM i Gigabit Ethernet oraz znacznie tańszą od nich Fast Ethernet. Okres świetności FDDI przypadał na lata 1995-1996, kiedy to ATM nie był jeszcze "silnym" standardem i jego dalsze losy jako budulca sieci lokalnych nie były jeszcze przesądzone, a naukowcy dopiero tworzyli koncepcję Gigabit Ethernet. Po roku 1996 rynek FDDI gwałtownie się załamał. Zaczęła rosnąć popularność Fast Ethernetu i ATM.

Użytkownicy technologii FDDI nie powinni jednak popadać w panikę. Producenci sprzętu sieciowego, tacy jak Cisco i 3Com, gromadzą bowiem zapasy urządzeń FDDI, które powinny wystarczyć na potrzeby serwisowe jeszcze na kilka lat. Niemniej firmy te również zachęcają do migracji na nowszą i bardziej przyszłościową technologię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200