Polecamy: 10 aplikacji na Androida

Google Android jest bezpośrednią konkurencją dla słynnego systemu operacyjnego iPhone OS. O sukcesie iPhone'a przesądziła możliwość pisania na niego mniej lub bardziej przydatnych aplikacji. Tą samą drogą podąża Android. Oto 10 aplikacji, które mogą przydać się użytkownikom Google Androida.

Locale

Program Locale zmienia ustawienia telefonu w zależności od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. Aplikacja może np. przełączać telefon w tryb cichy gdy wejdziemy do biura i włączać głośne dzwonki, gdy wrócimy do domu.

Program lokalizuje użytkownika za pomocą GPS-u, dostępnych w danym miejscu sieci Wi-Fi oraz nadajników telefonii komórkowej. Aplikacja pozwala też na oszczędzanie baterii - w zadanych lokalizacjach może wyłączać prądożerne funkcje takie jak Wi-Fi lub Bluetooth. Program jest darmowy.

Documents to Go

Documents to Go robi to, co sugeruje nazwa aplikacji: pozwala na podgląd i edycję dokumentów Microsoft Office (do wersji 2007). Program pozwala na pracę z plikami Worda, Excela i PowerPointa, pozwala też na przeglądanie plików PDF.

Jeżeli chcesz tylko podglądać załączone do e-maili pliki, możesz wybrać darmową wersję. Pełna, która pozwala także na ich edycję kosztuje 30 dolarów.

GDocs

Czy twoja firma trzyma dokumenty w chmurze? GDocs oferuje lepszy dostęp do dokumentów umieszczonych w Google Docs niż przeglądarka internetowa. Obecna wersja programu pozwala na edycję dokumentów tekstowych oraz przeglądanie arkuszy kalkulacyjnych i PDF-ów.

Za pomocą GDocs można przeglądać dokumenty online lub ściągnąć je do edycji, a program zsynchronizuje gotowy plik. Program jest darmowy, obecnie w wersji beta.

Bump

Nowy pomysł na wymianę wizytówek. Program Bump pozwala na wymianę danych kontaktowych lub zdjęć między dwoma telefonami poprzez zderzanie ich razem. Aplikacja działa nie tylko na Androidzie, ale także na iPhonie. Dzięki tej śmiesznej aplikacji nie będziesz musiał po spotkaniu biznesowym nosić ze sobą kilogramów papieru.

Google Voice

Właściciele iPhone’ów mogą tylko pozazdrościć takiej aplikacji: Google Voice to natywny program, a nie wersja webowa. Google Voice to narzędzie, które integruje komunikację: pozwala na przesyłanie SMS-ów przez e-mail oraz dzwonienie poprzez VoIP w celu obniżenia kosztów. Aplikacja pozwala nawet na odebranie e-maila z transkrypcją nagrań ze skrzynki głosowej, współdzielenie wiadomości głosowych z innymi użytkownikami oraz dzwonienie z unikalnego numeru. Google Voice integruje się również z książką adresową w telefonie.

AK Notepad

Darmowy program AK Notepad pozwala na tworzenie szybkich notatek. Proste narzędzie wyposażono w funkcję przypominania: po pewnym czasie od stworzenia notatki zaczyna dzwonić alarm.

AK Notepad pozwala również na eksport notatek do innych aplikacji, np. do Evernote. Można je przesłać za pomocą SMS-a lub e-maila. Przesłane notatki można "przyczepić" do pulpitu w komputerze. Użytkownik może ustawić miganie diody LED w celu przypomnienia o sprawach do załatwienia.

Meebo

Meebo pozwala na komunikację z wieloma platformami. Użytkownik aplikacji może być zalogowany jednocześnie do: AIM, Facebook, Google Talk, ICQ, MSN i Yahoo. Prawdziwy multikomunikator.

ServerUp

Aplikacja dla menedżerów IT I administratorów. ServerUp pozwala na sprawdzenie czy serwer działa poprawnie. Program łączy się zarówno za pomocą sieci 3G jak i Wi-Fi, użytkownik może też wybrać jak często aktualizowane są dane. ServerUp wspiera funkcje: ping, traceroute i whois. Pozwala również na włączanie i wyłączanie hostów. Program kosztuje 5 dolarów.

Scatterslides

Program Scatterslides pozwala na odtwarzania prezentacji bezpośrednio z telefonu. Aplikacja pozwala na strumieniowe przesyłanie danych poprzez Wi-Fi na większe wyświetlacze lub projektory. Scatterslides może również zamienić telefon w pilot zdalnego sterowania: można nim zmieniać slajdy. Program pozwala też na podgląd prezentacji na telefonie.

Aplikacja obsługuje formaty PowerPoint i OpenOffice Impress. Aplikacja kosztuje 10 dolarów, wymaga też zainstalowania na komputerze darmowego programu Scattershow Player.

Cab4me

Darmowa aplikacja, która ułatwia zamawianie taksówek. Cab4me lokalizuje użytkownika, który chce zamówić taksówkę. Wystarczy wybrać na ekranie firmę, z której usług chcemy skorzystać. Można też wybrać tryb zwykłego dzwonienia - program automatycznie połączy użytkownika z firmą, która ma w okolicy taksówki. Nie znaleźliśmy na razie polskich firm taksówkarskich, które korzystają z tej aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200