Polaris i nowe światy

Polaris to nazwa nadana systemowi OpenSolaris dla platformy Power PC przez programistów projektu Blastware. Projekt dopiero się rozpoczął, w pełni działająca wersja ma być gotowa w ciągu 9-12 miesięcy.

Polaris to nazwa nadana systemowi OpenSolaris dla platformy Power PC przez programistów projektu Blastware. Projekt dopiero się rozpoczął, w pełni działająca wersja ma być gotowa w ciągu 9-12 miesięcy.

"Panie i Panowie, jądro OpenSolaris dla platformy PowerPC właśnie się skompilowało" - oznajmił Denise Clark, kierujący projektem Blastware na jego oficjalnej witrynie -http://www.blastware.org . Blastware to projekt open source, w ramach którego ma powstać w pełni funkcjonalny system Solaris dla platformy PowerPC. Pomimo pracy pod sztandarem open source, Blastware ma jednak oparcie w świecie komercyjnym - w postaci współpracy z włoską firmą Genesi, produkującą stacje robocze z procesorami PowerPC.

W końcu się stało

O tym, że Solaris może działać na platformach PowerPC, wiadomo co najmniej od sierpnia 2004 r., kiedy Jonathan Schwartz ogłosił na swoim blogu, że Sun Microsystems pracuje nad portem Solaris dla platformy Power. Obiecywał nawet, że wkrótce ukaże się demo, co jednak nie nastąpiło - już wtedy Sun rozważał upublicznienie kodu Solaris.

Kolejna ważna wiadomość pojawiła się w październiku 2005 r., gdy Sun i IBM ogłosiły, że Solaris będzie oficjalnie certyfikowany dla serwerów kasetowych IBM BladeCenter, którymi IBM chciał zainteresować branżę telekomunikacyjną i finansową. Mowa była o platformie x86, ale nie jest tajemnicą, że serwery BladeCenter są dostępne w 3 wersjach: z procesorami Intel Xeon, AMD Opteron i właśnie PowerPC.

O postępach portingu Solaris na PowerPC prowadzonego przez samego Suna jakoś nie słychać. Być może nie bez przyczyny - całkiem prawdopodobne, że taki właśnie scenariusz został dawno zaprojektowany. OpenSolaris to projekt open source i IBM podpisze się pod nim chętniej, niż pod komercyjną wersją Solaris konkurującą bezpośrednio z jego własnym AIX-em. To także scenariusz wygodny dla Suna, który przecież nie zamierza zaprzestać rozwoju komercyjnej wersji Solaris.

Motywacje i powody

Komu potrzebny jest Solaris na Platformie PowerPC lub IBM Power? Wydajność obliczeniowa w połączeniu z wydajną architekturą I/O to idealny zestaw cech potrzebnych do realizacji klastrów obliczeniowych. Owszem, w tej dziedzinie Linux również dobrze się sprawdza, ale Solaris ma nad nim rozliczne przewagi. Wydajny stos TCP, rozbudowane narzędzia do zarządzania, zaawansowana segmentacja zasobów i drobnoziarnista kontrola uprawnień, a ostatnio także i skalowalność w dziedzinie systemów plików.

IBM jako firma usługowa uczestniczy w projektach, w których wykorzystywany jest sprzęt najróżniejszych firm oraz różne systemy operacyjne. Jeśli klienci potrzebują wydajności PowerPC, lecz nie interesuje ich AIX, IBM, nie będzie z tego powodu obrażony - klienci, jeśli płacą, zawsze mają rację. Sun tymczasem liczy na upowszechnienie Solaris i zwiększenie popytu na jego własne usługi.

Dlaczego PowerPC, a nie IBM Power? Mimo podobieństw, obie architektury różnią się istotnie. Power to architektura dla wieloprocesorowych serwerów, a nie dla stacji roboczych. Różnice występują w dziedzinie mikrokodu, zestawu instrukcji, architektury pamięci itp. Wpuszczenie Solaris na platformę PowerPC nie jest dla IBM w żaden sposób niebezpieczne.

Procesory PowerPC są wykorzystywane w stacjach roboczych Apple Computer (wciąż jeszcze), ale to nie one są przedmiotem zainteresowania Blastware. PowerPC powszechnie wykorzystywane w urządzeniach takich jak... karty zarządzające serwerami i urządzeniami sieciowymi, , specjalizowane systemy automatyki przemysłowej. Rynek jest ogromny, a wsparcie - jak najbardziej potrzebne.

To dopiero początek

Praca wykonana przez uczestników projektu Blastware ma charakter bardzo wstępny. Skompilowana została jedynie statyczna część jądra, bez bibliotek, które stanowią środowisko systemu operacyjnego dla aplikacji. W dodatku port dotyczy wersji 32-bitowej. Wkrótce to się jednak zmieni. Blastware zamierza niedługo udostępnić na swojej witrynie stabilną wersję GRUB2 - boot-menedżera zdolnego uruchomić system Polaris, jak również genunix - dynamiczną część jądra Solaris współdzieloną przez wiele instancji systemu.

Wiadomo już także, że powstanie dystrybucja Polaris przeznaczona do uruchamiania z płyty CD, podobnie jak popularny Knoppix w przypadku Linuxa. Na razie dystrybucja jest dość okrojona, ale zapewne jej "masa" będzie rosnąć. Blastware zależy na utrzymaniu spójności Polaris z systemem OpenSolaris dla platform AMD64 i UltraSparc. Ma to związek z planami przeniesienia na Polaris wszystkich pakietów oprogramowania open source stworzonych dotychczas w ramach projektu Blastwave (patrz ramka) dla platform AMD64 i UltraSparc.

Blastware + Blastwave

Blastwave to siostrzany projekt prowadzony przez to samo grono osób, co Blastware. Celem Blastwave jest oferowanie profesjonalnego wsparcia technicznego dla OpenSolaris i tworzenie gotowych do zainstalowania pakietów binarnych dla tego systemu.


TOP 200