Połączone hurtownie

Sieć rozległa poznańskiego Eurocash połączy z centralą 100 hurtowni i 500 sklepów w całej Polsce.

Sieć rozległa poznańskiego Eurocash połączy z centralą 100 hurtowni i 500 sklepów w całej Polsce.

Eurocash JMB Holding z Poznania, prowadzący sieć hurtowni z artykułami spożywczymi i chemii gospodarczej, postanowił utworzy sieć rozległą, mającą zapewnić sprawniejszą wymianę informacji między centralą a rozrzuconymi na terenie Polski magazynami i centrami dystrybucyjnymi w Rudzie Śląskiej i Pińczowie. Rozwiązanie to na zlecenie firmy opracował wrocławski Computer Communication Systems Ltd. (CCS).

Wymiana informacji

W ramach projektu CCS stworzył m.in. inteligentny system transferu plików korzystający z protokołu FTP, umożliwiający wymianę informacji wewnątrz firmy. W sieci mają działać trzy węzły komunikacyjne (w Poznaniu, Rudzie Śląskiej i Pińczowie), oparte na klastrach dwuserwerowych, w których jeden będzie obsługiwał wyłącznie pocztę elektroniczną (HP OpenMail), drugi - transmisję danych. Aby zapewnić nieprzerwaną pracę, oba mają funkcjonować w układzie podwyższonej niezawodności HACMP, co oznacza, że w przypadku awarii jednego z serwerów wszystkie jego funkcje przejmie drugi.

Według planów, między centralą i centrami dystrybucyjnymi komunikacja będzie odbywać się za pośrednictwem łączy satelitarnych, dzierżawionych od niemieckiego operatora Deutsche Telekom. "Ma to nam zapewnić lepiej wydzielony i bardziej «sterylny» system komunikacji od tradycyjnego VSAT-u" - mówi Jarosław Nowak, odpowiedzialny za sieci lokalne i rozległe w Eurocash JMB Holding. Dotychczas w komunikacji między poszczególnymi jednostkami podległymi Eurocash w większości stosowane są połączenia modemowe. Około 40% z nich odbywa się po X.25.

Zgodnie z założeniami, w miarę powstawania nowych centrów dystrybucyjnych sieć Eurocashu będzie rozbudowywana o kolejne węzły komunikacyjne. Docelowo obejmie ona centralę, 12 centrów dystrybucyjnych, 100 hurtowni i 500 sklepów, odkupionych w ostatnim czasie od Elektromisu, w których CCS w 1997 r. wdrożył podobne rozwiązanie. System zostanie zbudowany na bazie serwerów IBM RS/6000 i sprzętu 3Com. Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na przełomie maja i czerwca br.

Zarządzanie magazynami

Poznański Eurocash szuka także zintegrowanego systemu informatycznego, który wspomógłby przede wszystkim od strony logistycznej zarządzanie rozproszoną siecią sklepów i hurtowni. Na razie rozważano jedynie system R/3 niemieckiego SAP AG. Nie wiadomo jednak, kto ostatecznie dostarczy oprogramowanie, gdyż system SAP-a nie spełnia wszystkich wymagań. Dotyczy to zwłaszcza zarządzania magazynami tzw. wysokiego składowania. W praktyce oznacza to, że towary składowane są na regałach. Jednak od strony informatycznej, oprócz standardowych modułów przyjęcia i wydania, niezbędne jest wdrożenie aplikacji do zarządzania przestrzenią magazynową.

"Chcemy jednak docelowo oprzeć się na rozwiązaniu gotowym, w miarę możliwości zintegrowanym" - stwierdza Jarosław Buczyński, odpowiedzialny za oprogramowanie w departamencie informatyki Eurocash JMB Holding. "Integracja systemu stanowi wielki, aczkolwiek chyba jedyny plus tego typu rozwiązania. Wśród wielu drobniejszych wad wymienić należy m.in. nieuwzględnienie specyfiki firmy i problemy z dokonywaniem modyfikacji" - dodaje.

Firma szuka również narzędzi, które umożliwiłyby zautomatyzowanie wymiany informacji, np. dotyczących stanu magazynów, z dostawcami, takimi jak Coca-Cola. "Głównym problemem nie jest jednak technologia, bo wymianę danych można załatwić w prosty sposób bez wykorzystywania specjalistycznych systemów. Należy jednak przede wszystkim podpisać odpowiednie umowy z każdym z naszych partnerów" - mówi Jarosław Buczyński.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200