Połączenie na pamięć

Japońskie NEC i Hitachi wspólnie chcą obalić dominację koreańskich producentów pamięci półprzewodnikowych.

Japońskie NEC i Hitachi wspólnie chcą obalić dominację koreańskich producentów pamięci półprzewodnikowych.

Nowo powstała NEC-Hitachi Memory jest spółką joint venture utworzoną przez dwa japońskie koncerny elektroniczne. Ma zajmować się rozwojem technologii i produkcją układów pamięci półprzewodnikowych DRAM.

Zmiany na rynku

Połączenie działów "pamięciowych" NEC i Hitachi jest kolejną fuzją w tej branży. Niedawno połączyły się koreańskie Hyundai Electronics Industries i LG Semicon, do których - wg analityków Dataquest - należało w ub.r. prawie 20% rynku układów pamięci. Te firmy są obecnie największymi producentami DRAM. Niewiele mniejszy udział ma działający wciąż samodzielnie Samsung Electronics - ok. 19%. Łączne udziały NEC i Hitachi wyniosły w 1998 r. ok. 17%. NEC-Hitachi Memory zepchnęła na dalszą pozycję w rankingu Micron Technology, największego producenta pamięci w USA (ok. 12% w 1998 r.).

Konsolidacja, jak zwykle, sprzyja stabilizacji rynku pamięci i zmniejszeniu wahań cen. Najlepszym przykładem niestabilności rynku był niedawny, gwałtowny, ok. 2,5-krotny wzrost cen układów DRAM, który trudno uzasadnić problemami producentów wywołanymi trzęsieniem ziemi na Tajwanie. Można oczekiwać, że już w najbliższych miesiącach ceny pamięci spadną, choć specjaliści spodziewają się, iż i tak będą one o 50% wyższe niż w czerwcu br.

Siedem razy więcej

Joint venture NEC-Hitachi Memory, której kapitał założycielski wyniesie ok. 20 mln USD, ma rozpocząć działalność w kwietniu 2000 r. Początkowo najważniejszym zadaniem firmy będzie opracowanie nowej generacji układów DRAM o pojemnościach 256 i 512 Mb, wytwarzanych w technologii 0,13 ľm.

Przedstawiciele NEC i Hitachi oczekują, że NEC-Hitachi Memory zdobędzie na przełomie roku 2002 i 2003 ok. 20-proc. udział w światowym rynku. Przychody firmy w 2000 r. mają wynieść ok. 500 mln USD, by już rok później były siedmiokrotnie większe. Do końca 2000 r. ma zostać zreorganizowana sieć sprzedaży, a zarówno nowe, jak i obecnie wytwarzane przez NEC i Hitachi układy DRAM będą sprzedawane pod jednolitą marką.


TOP 200