Połączenie Caldera Systems i SCO

Do finalizacji fuzji brakuje jeszcze zgody akcjonariuszy obu spółek. Znana jest już jednak struktura nowej firmy oraz plany dotyczące wprowadzania na rynek nowych produktów.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) wydała zgodę na połączenie firmy Caldera Systems i części firmy SCO.Chociaż do finalizacji połączenia obu firm brakuje jeszcze zgody ich akcjonariuszy, to - zdaniem Grega Bogochwalskiego z SCO - taka akceptacja jest wyłącznie formalnością i ostateczna decyzja powinna zapaść 5 maja br. podczas zgromadzenia akcjonariuszy Caldery (27 kwietnia br. spotykają się akcjonariusze SCO). Już obecnie znana jest struktura nowej firmy oraz plany dotyczące wprowadzania na rynek nowych produktów. Nowa firma będzie się nazywać Caldera.

<B>Trzy piony</B>

Caldera będzie się składać z trzech działów: pionu rozwoju, pionu wdrożeń i pionu zarządzania, z których tylko pierwszy ma być z założenia niedochodowy. W pionie rozwoju znajdą się produkty OpenLinux eDesktop, darmowy system operacyjny, przeznaczony do wykorzystania na komputerach klienckich, oraz bardziej zaawansowany OpenLinux Workstation, który ma być dostępny w ciągu kilku miesięcy w cenie niższej niż 100 USD. System ten będzie oparty na nowym jądrze 2.4. Zostanie wyposażony w narzędzia programistyczne i dodatkowo będzie zawierać klienta systemu zarządzania Volution.

Zobacz również:

Pion rozwoju będzie odpowiedzialny również za promocję standardu LSB (Linux Standard Base), jako rozwiązania umożliwiającego tworzenie aplikacji linuxowych, działających na wszystkich dystrybucjach Linuxa (poza Red Hat - producent ten zdecydował się nie wspierać LSB), oraz opracowywanie specjalnych rozszerzeń dla Linuxa udostępniających na tej platformie zaawansowane cechy komercyjnego Unixa, np. obsługę klastrów. W pełni komercyjne rozwiązania ma dostarczać pion wdrożeń, który będzie się zajmować rozwijaniem takich produktów, jak OpenServer, OpenUnix, OpenLinux Secure Server, a także współtworzonej z firmą IBM 64-bitowej wersji Unixa - AIX 5L. Docelowo dział ten ma również zaoferować 64-bitową wersję Linuxa.

Ostatni z działów - pion zarządzania - ma udostępnić aplikacje przeznaczone do scentralizowanego zarządzania instalacjami linuxowymi nie tylko pochodzącymi od Caldery, ale również od innych producentów. Dział ten zajmie się sprzedażą i rozwojem aplikacji Volution oraz Volution Online (nowy, niedostępny jeszcze produkt). Ten ostatni ma umożliwić w pełni zdalne zarządzanie infrastrukturą linuxową klientów w modelu outsourcingowym. Na czwarty kwartał br. Caldera zapowiada również wprowadzenie na rynek nowej wersji pakietu Volution, który - oprócz możliwości zarządzania wszystkimi dystrybucjami Linuxa będzie mógł administrować platformami OpenServer i Open-Unix 8.

Linux i Unix Caldera nie dostrzega konfliktu w jednoczesnym udostępnianiu bezpłatnych i komercyjnych systemów i Unix. Linux będzie proponowany firmom jako platforma do udostępniania usług internetowych, prowadzenia prac programistycznych, a także do pracy jako system wbudowany. Unix ma być przydatny wszędzie tam, gdzie od serwerów wymaga się dużej wydajności (wieloprocesorowe serwery bazodanowe, aplikacyjne) i wysokiej dostępności oraz możliwości pracy w środowiskach klastrowych. Nowym produktem w ofercie Caldery będzie OpenUnix 8, który w rzeczywistości będzie pracować z wykorzystaniem jądra UnixWare 7.1.x. Ponadto zostanie wyposażony w funkcję Linux Kernel Personality (LKP), umożliwiającą uruchamianie na platformie Unix aplikacji linuxowych, bez potrzeby przeróbek i rekompilacji. System ten do testów beta trafi w czerwcu br., a jego produkcyjnej wersji należy się spodziewać w trzecim kwartale tego roku.

Caldera będzie również konsekwentnie oferować 32-bitowy system OpenServer, który obecnie jest dostępny w wersji 5.0.6, a do końca br. pojawi się w wersji 5.0.7. Główne modyfikacje to obsługa większej ilości sprzętu. Nowym produktem, który trafi na rynek w czerwcu br., jest OpenLinux Secure Server 3.1. Umożliwi on budowanie bezpiecznych serwerów linuxowych. Wyposażony będzie w obsługę SSL, SSH i szyfrowania z wykorzystaniem kluczy 128-bitowych.


TOP 200