Połączenia sieciowe - nowe perspektywy

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że najważniejszym elementem każdego systemu informatycznego jest sprawny system połączeń sieciowych. Powinny to być autostrady (najlepiej połączenia 1 i 10 Gb/s), po których pojazdy (czyli dane) poruszają się bezkolizyjnie (dzięki wydajnym przełącznikom), przemieszczając się z jednego miejsca w drugie (czyli między serwerami i klientami lub między przełącznikami) z maksymalnymi szybkościami.

Niemniej z wyborem najważniejszych technologii sieciowych, które weszły do użytku w 2003 roku, nikt nie powinien mieć większych trudności. Co najwyżej można się tu sprzeczać, w jakiej kolejności należałoby uszeregować te technologie.

Poczesne miejsce powinny tu zająć dwie technologie: przełączniki Ethernet 10 Gb/s i sieci VPN oparte na protokole SSL, które zrobią na pewno w najbliższych latach dużą karierę, oferując pewne i dopracowane mechanizmy zabezpieczania danych.

Zobacz również:

Sieci Ethernet 1 Gb/s oparte na okablowaniu miedzianym stały się w 2003 roku rzeczywistością, wkraczając szeroką ławą do tanich przełączników, serwerów oraz do pecetów.

Kolejne technologie, które zmieniły oblicze systemów informatycznych, to nowe rozwiązania w obszarze pamięci masowych (takie jak iSCSI, FCIP i szybkie przełączniki SAN), przesyłanie głosu przez sieci IP (VoIP) czy sieci bezprzewodowe. W sieciach działo się tak dużo, że za ich rozwojem trudno było wręcz nadążyć.

W środowisku WLAN królują trzy standardy (802.11a, b i g), a każdy z nich ma swoje zalety i wady, i co za tym idzie swoich zwolenników i przeciwników. IEEE 802.11 Working Group pracuje już nad standardem 802.11n, który pozwoli przesyłać dane z szybkością 100 Mb/s (po wprowadzeniu kilku istotnych usprawnień do warstwy MAC). Technologie transmitowania danych drogą radiową wkroczą zapewne w 2004 roku do sieci metropolitarnych i tak powstanie być może nowy termin – sieci WMAN.

Nie wszystko jednak szło w 2003 roku zupełnie gładko. Przykład - Domain Name Service. Usługa DNS (jedna z najważniejszych w sieciach TCP/IP) wymaga dalej dopracowania, tak aby nie można jej było np. używać do atakowania systemów informatycznych.

W tym momencie warto wspomnieć o protokole . Coraz więcej producentów wspiera ten standard, który z czasem wkroczy na sto procent do każdego przedsiębiorstwa. W 2004 roku na rynek wejdzie cała gama produktów wspierających ten protokół, w tym rutery sprzęgające sieci IPv6, używając do tego celu konwencjonalnych połączeń IPv4.

W 2004 roku na rynku pojawią się też pierwsze rozwiązania Ethernet 40 Gb/s. Wiadomo już, że sprzęt oparty na tym standardzie przygotowuje Cisco i Foundry. Na początku będą to zapewne bardzo drogie przełączniki sprzęgające sieci Ethernet 1 i 10 Gb/s, ale z czasem Ethernet 40 Gb/s pojawi się też w serwerach i w innych urządzeniach sieciowych.


TOP 200