Połączenia międzynarodowe przez Telię

Telia International Carrier zapowiedziała zaangażowanie się w budowę sieci telekomunikacyjnej i oferowanie usług połączeń międzynarodowych w Polsce.

Telia International Carrier (Telia IC) zapowiedziała zaangażowanie się w budowę sieci telekomunikacyjnej i oferowanie usług połączeń międzynarodowych w Polsce.

Firma przygotowuje się do otwarcia tego rynku po 1 stycznia 2003, kiedy to skończy się monopol TP SA na telefoniczne połączenia międzynarodowe. Podstawowym celem jest zbudowanie w Polsce do końca 2002 r. sześciu węzłów dostępowych (Poznań, Łódź, Kraków, Katowice, Gdańsk), które - uzupełnione o już działający węzeł w Warszawie - będą stanowić szkielet szybkiej optycznej sieci firmowej.

Oddział Telia IC uruchomiła dodatkowe łącza pomiędzy Warszawą i Hamburgiem (przepustowość łącza 155 Mb/s). Dla bezpieczeństwa transmisji, nowe połączenie zostało poprowadzone inną trasą niż wszystkie dotychczas używane. Kolejne łącze międzynarodowe to Warszawa - Praga. Operator planuje zamknąć pierścień komunikacyjny swojej sieci Viking, łączący Polskę, Czechy i Niemcy przez cztery miasta: Warszawę, Pragę, Lipsk, Berlin i Warszawę.

Sieć szkieletowa Viking, budowana w technologii DWDM, dostarcza obecnie przepływność od 2,5 Gb/s do 10 Gb/s, ale dysponuje zapasem pojemności transmisyjnej (dark fiber) i w razie potrzeby przepływność jej może być wielokrotnie podniesiona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200