Połączenia miedziane z turbo doładowaniem

Firma Quellan zaprezentowała układ scalony (opracowany wspólnie z W. L. Gore and Associates), który redukuje analogowe szumy występujące w miedzianych połączeniach opartych na różnych technologiach, takich jak InfiniBand, SAS, PCI-Express i Ethernet 10 Gb/s.

Układ scalony o nazwie Q:Active powoduje, że bierne okablowanie miedziane zamienia się na okablowanie czynne, dzięki czemu kable stosowane w centrach danych mogą być wielokrotnie cieńsze. Kable takie są obecnie bardzo ciężkie i mają dużą średnicę, a po zastosowaniu technologii Q:Active mogą być lekkie i równie cienkie jak nieekranowana skrętką UTP.

Kolejna korzyść polega na tym, że połączenie Ethernet 10 Gb/s czy InfiniBand może być wtedy nawet czterokrotnie dłuższe. Układ scalony jest instalowany po obu stronach połączenia, najczęściej w gniazdach albo we wtyczkach. Q:Active (wspierający cztery ścieżki przetwarzania sygnałów) bada najpierw obsługiwane połączenie i następnie dostosowuje się automatycznie do charakterystyki okablowania, zmieniając w odpowiedni sposób sygnał.

Producent twierdzi, że cena połączeń wzrośnie nieznacznie biorąc pod uwagę fakt, że przy masowej produkcji układ Q:Active nie powinien kosztować więcej niż 5 USD.