Polacy zajęli drugie miejsce na prestiżowych zawodach programowania

W Rapid City (USA; Południowa Dakota) odbyły się w ostatnim tygodniu maja organizowane co roku, sponsorowane przez IBM Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest). Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego zajął w nich drugie miejsce.

Jest to jeden z najstarszych, największych oraz najbardziej prestiżowych konkursów programowania na świecie, organizowany od ponad czterdziestu lat. W tym roku w zawodach brało udział 399 najlepszych programistów z całego świata studiujących na 133 uczelniach. Pierwsze miejsce zdobyli studenci z Sankt Petersburga (Rosja).

W zawodach brały udział trzy zespoły z Polski, reprezentujące Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Zobacz również:

Rywalizacja wymaga kreatywności i umiejętności pracy w grupie, ponieważ każdy zespół ma do rozwiązania serię rzeczywistych i bardzo złożonych problemów, a do dyspozycji tylko jeden komputer i pięć godzin.

Finaliści przeszli przez serię lokalnych i regionalnych eliminacji rozgrywanych zeszłej jesieni. W pierwszym etapie na całym świecie wzięło udział 300 tys. osób, a do poziomu regionalnego zakwalifikowało się łącznie 46 381 uczestników z prawie 3 tysięcy szkół wyższych i 103 krajów.

„W ciągu ostatnich 40 lat Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym urosły do wydarzenia o randze światowej”, mówi dr Bill Poucher, Dyrektor Wykonawczy Mistrzostw oraz profesor Uniwersytetu w Baylor. I dodaje, „Jesteśmy niezwykle podekscytowani mogąc obserwować zmagania studentów, którzy podczas konkursu, od 20 lat wspieranego przez IBM, będą sprawdzać swoją kreatywność oraz umiejętności programowania”.


TOP 200