Polacy twórcami innowacyjnej technologii holograficznej

Polscy inżynierowie pracujący w firmie Leia opatentowali nowatorski ekran umożliwiający wyświetlanie obrazu w powietrzu. Technologia nosi nazwę Leia Display System (LDS) i pozwala na projekcję dowolnej treści multimedialnej na cienkiej warstwie pary wodnej, która jest praktycznie niewidoczna dla ludzkiego oka. Dodatkowo ekrany Leia Display System aktywnie reagują na dotyk, co umożliwia wchodzenie w interakcję z zawieszonym w przestrzeni obrazem za pomocą ruchów i gestów.

Dotychczasowe rozwiązania projekcyjne tego typu wykorzystywały kurtyny gęstego dymu, na których co prawda dawało się wyświetlić obraz, jednak był on rozmazany i nieczytelny. W ekranach Leia Display technologię tę udoskonalono, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu jest nieporównywalnie lepsza. Mgła jest niemal niewidoczna i jednocześnie świetnie oddaje nawet najmniejsze detale obrazu.

Firma produkuje ekrany Leia Display weszły w dwóch rozmiarach: S-95 oraz X-300. LDS S-95 to ekran o wymiarach 95cm x 65cm zamontowany na mobilnej podstawie, przez co obraz znajduje się na wysokości wzroku widza. To rozwiązanie zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o rynku reklamowym.

Zobacz również:

  • Globalna umowa Huawei i Ericsson
Polacy twórcami innowacyjnej technologii holograficznej

LDS S-95

LDS X-300 generuje ekran o wymiarach 3 m x 2,5 m. Ekrany można ze sobą zestawiać krótszym bokiem tworząc w praktyce nieograniczenie długie powierzchnie. Daje to duże możliwości na rynku eventowym, estradowym, teatralnym, czy muzealniczym. Zastosowanie czujników ruchu sprawia, że LDS może zamienić się w zawieszony w powietrzu, gigantyczny ekran dotykowy reagujący na gesty i ruchy widzów. Użytkownik może tu wejść z ekranem w interakcję za pomocą swoich gestów i ruchów. Postaci przechodzącej przez ekran można np. domalować skrzydła czy sprawić, że stanie ona w płomieniach do złudzenia przypominających żywy ogień.

Używając ekranu LDS X-300 można stworzyć np. wirtualne drzwi otwierające się przed zbliżającą się osobą. Kolejny przykład: stawiając LDS X-300 na początku wybiegu dla modelek można sprawić, że będą one wychodzić np. przez logo projektanta. Dodatkowo, w momencie przejścia, wokół ich sylwetki może pokazać się pożądana animacja - rozbłysk, motyle skrzydła czy gwiazdy. To tylko kilka zastosowań ekranu - przykładów można by wymienić dużo więcej.

Ekrany Leia Display System z produkcji seryjnej dostępne są w sprzedaży od października 2014 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200