Polacy opracowali metodę masowej produkcji grafenu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali innowacyjną metodę wykorzystania grafenu. Dzięki niej, materiał można wytwarzać w fabrykach a nie tylko w laboratoriach. Eksperci twierdzą, że może to zrewolucjonizować rynek komputerów.

Grafen jest jedną z alotropowych form węgla (odmiany pierwiastka, które posiadają odmienne właściwości od swojego oryginału). Została odkryta w 2004 roku przez brytyjsko-rosyjską grupę naukowców. Grafen charakteryzuje się szczególnymi właściwościami, m.in. znacznie wyższą niż w innych znanych tworzywach półprzewodnikowych ruchliwością elektronów (elektrony grafenu poruszają się sto razy szybciej niż w krzemie) oraz wyjątkową wytrzymałością wiązań pomiędzy poszczególnymi atomami warstwy grafenowej. Za badania nad grafenem Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow otrzymali w 2010 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Wynalazcy grafenu nie potrafili jednak wyprowadzić produkcji materiału poza własne laboratoria. Z pomocą przyszli im naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy opracowali metodę masowej produkcji grafenowych płytek. Według naukowców z ITME, metoda pozwoli na wytwarzanie znacznych ilości grafenu o wysokiej jakości, a co za tym idzie tworzenia mniejszych, bardziej oszczędnych i kilkaset razy szybszych układów, niż te oparte o krzem.

Zobacz również:

  • Cisco Live 2022: Innowacje napędzają nowoczesne przedsiębiorstwa
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

Innowatorzy z UW wyprzedzili inne grupy naukowców, które na całym świecie pracowały nad metodami przemysłowej produkcji grafenu. Sposób na masową produkcję płytek grafenowych został już zaproponowany przez fizyków z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin oraz z Uniwersytetu Cornella, jednak płytki te były bardzo słabej jakości i nie nadawały się do zastosowań przemysłowych.

W najbliższych latach przekonamy się czy grafen wyprze krzem w produkcji elektroniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200