Pół wieku outsourcingu

COIG SA, katowicka firma informatyczna związana z przemysłem górniczym, przygotowuje ofertę adresowaną do jednostek administracji samorządowej i placówek służby zdrowia.

COIG SA, katowicka firma informatyczna związana z przemysłem górniczym, przygotowuje ofertę adresowaną do jednostek administracji samorządowej i placówek służby zdrowia.

Usługi informatyczne dla górnictwa w dalszym ciągu stanowią podstawę działalności Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa SA (COIG). "Trwająca restrukturyzacja górnictwa sprawia, że zapotrzebowanie na usługi w tym sektorze nadal jest duże" - mówi Zbigniew Koszowski, prezes COIG. Firma zabiega również o klientów spoza tradycyjnego kręgu odbiorów. COIG zajmuje się produkcją oprogramowania dla przedsiębiorstw i administracji samorządowej oraz świadczeniem usług telekomunikacyjnych. Od niedawna katowicka firma zainteresowana jest także rynkiem oprogramowania dla placówek służby zdrowia.

Wieczyste użytkowanie

COIG należy do firm informatycznych o długich tradycjach. Od 1951 r. Centralne Biuro Rozliczeń Przemysłu Węglowego, z którego wywodzi się dzisiejsza spółka, pracowało nad usprawnieniem prac ewidencyjnych, rozliczeniowych i statystycznych w kopalniach i zakładach przemysłu węglowego. "Usługi outsourcingowe świadczymy od począt- ku działalności. Najpierw prowadziliśmy ośrodki przetwarzania danych, w których obsługiwaliśmy procesy pomocnicze, np. obliczanie płac. Obecnie zmieniła się nieco forma naszych usług, ale idea pozostaje wciąż ta sama" - opowiada Zbigniew Koszowski. Usługi outsourcingowe dla górnictwa mają największy udział w przychodach osiąganych przez COIG.

Firma oferuje trzy rodzaje usług outsourcingowych. Pierwszy rodzaj to wspomniana już obsługa procesów pomocniczych. Drugi - zarządzanie i opieka nad działającymi aplikacjami. Firma świadczy te usługi głównie w kopalniach, które korzystają z oferowanego przez COIG systemu wspierającego zarządzanie SZYK. Do trzeciej grupy można zaliczyć usługi świadczone w ramach umów serwisowych z gwarantowanym czasem reakcji na awarię, gdzie firma sprawuje pieczę nad ciągłością pracy systemu informatycznego przedsiębiorstwa. "Wiele systemów działających w kopalniach - takich jak system rejestracji czasu pracy czy sprzedaży węgla - musi pracować przez 24 godziny na dobę" - mówi prezes COIG.

Doświadczenie w zakresie outsourcingu firma zamierza wykorzystać także na innych rynkach. Zarząd rozważa możliwość stworzenia spółek typu joint venture, które mogłyby oferować usługi tego typu dla urzędów w małych i średnich miastach oraz placówek służby zdrowia. "Niezwy- kle interesujący jest zwłaszcza rynek służby zdrowia" - przyznaje Zbigniew Koszowski, dodając, że obecnie jest to rynek o bardzo dużym potencjale dla firm informatycznych.

Systemy i partnerzy

Na bazie technologii Informixa COIG stworzyła zintegrowany system wspierający zarządzanie kopalniami SZYK. "System składa się ze współpracujących ze sobą modułów dziedzinowych. Ich konstrukcja umożliwia niezależne wdrażanie" - twierdzą przedstawiciele firmy. Systemy te obejmują m.in. finanse i księgowość, kontroling, kadry i płace oraz gospodarkę materiałową.

Natomiast na bazie oprogramowania Oracle powstał - przeznaczony dla placówek administracji samorządowej - system KSAT. W ciągu ostatnich dwóch lat firma prowadziła prace nad stworzeniem jego nowej wersji - KSAT 2000. Najnowszą wersję zbudowano w architekturze klient/serwer. Ma ona graficzny interfejs użytkownika. COIG prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie pozyskania partnera, który miał-by zająć się dystrybucją i promocją systemu KSAT 2000. Składa się on z czterech modułów logicznych: admini-stracyjnego, ewidencyjnego (ewidencja ludności, dzia- łalności gospodarczej, pojazdów itp.), wymiarowego (podatki, gospodarka mieniem komunalnym) i finansowo- -księgowego.

KSAT wdrożono w kilkunastu urzędach miejskich i gminnych. Obecnie trwa wdrożenie systemu w Urzędzie Miejskim w Poznaniu. System zarządzania urzędem miasta KSAT zostanie połączony z Systemem Informacji Przestrzennej, co ma umoż- liwić utworzenie bazy danych integrującej zasoby geode- zyjne.

Kolejnym obszarem dzia-łalności COIG są usługi integratorskie. Obejmują one tworzenie oprogramowania, infrastruktury informacyjnej, archiwizację danych, a także szkolenia i dostawy sprzętu komputerowego. Firma prowadzi również wdrożenia systemów informatycznych. Obecnie w kilku kopalniach węgla kamiennego wdrażane są systemy kontrolingu. Dziesiątą część przychodów COIG stanowią usługi telekomunikacyjne. Firma jest trzecim - po Telekomunikacji Polskiej SA i Netii Telekom SA - operatorem działającym w Katowicach.

Rozwój przez podział

W latach 90. zarząd COIG podjął decyzję o restrukturyzacji. W tym samym okresie została ona przekształcona w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W wyniku restrukturyzacji COIG przekształcono w przedsiębiorstwo mające strukturę holdingu, skupiającego kilka wyspecjalizowanych spółek zależnych.

W skład grupy kapitałowej COIG wchodzą ProCOIG - spółka zajmująca się budową sieci komputerowych, sprzedażą sprzętu i szkoleniami, InfoCOIG - specjalizująca się w usługach w zakresie przetwarzania danych i sprzedaży systemów informatycznych oraz Bytomska Spółka Informatyczna i CIROW. Ostatnie z firm świadczą usługi przetwarzania danych. Zajmują się również rozwojem i sprzedażą oprogramowania dla przemysłu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200