Pokojowa ekspansja

Polskie firmy coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynkach zagranicznych. W Rosji, na Ukrainie, w krajach nadbałtyckich działa już kilka polskich spółek. W grudniu br. spółkę z siedzibą w Moskwie otworzył ComputerLand. ComputerLand CIS ma umocnić obecność polskiego integratora w Rosji i innych krajach WNP, w szczególności w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

Polskie firmy coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynkach zagranicznych. W Rosji, na Ukrainie, w krajach nadbałtyckich działa już kilka polskich spółek. W grudniu br. spółkę z siedzibą w Moskwie otworzył ComputerLand. ComputerLand CIS ma umocnić obecność polskiego integratora w Rosji i innych krajach WNP, w szczególności w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

ComputerLand od wielu lat działa w St Petersburgu (CSBI EE). Jego roczne obroty to kilka milionów dolarów, a zatrudnienie przekracza 100 osób. Na liście klientów spółek z Grupy ComputerLand w Rosji znajduje się już ponad 50 banków. ComputerLand na rynku rosyjskim ściśle współpracuje z firmą i-Flex. Wdraża jej system Flexcube. Specjaliści polskiej firmy pomagają też w przygotowaniu rosyjskiej wersji tego systemu. Kilkudziesięciu programistów ComputerLandu pracuje nad tym w Bangalore w Indiach.

Wcześniej, w lutym br., spółkę zależną z siedzibą w Moskwie założył Comarch. Kilka miesięcy później, w październiku br., Comarch zarejestrował spółkę zależną na Litwie. Nowy podmiot będzie koncentrował się na sprzedaży i obsłudze systemów sprzedawanych klientom sektora telekomunikacyjnego oraz handlowo-finansowego. Krakowska firma zamierza też rozwijać działalność na Słowacji i Ukrainie.

W tym roku Comarch podjął także próbę wejścia na niemiecki rynek ERP. Krakowska spółka chce w ciągu najbliższych kilku lat pozyskać do współpracy co najmniej 100 firm, które będą oferować system CDN XL. Firma jest przekonana, że na rynku niemieckim istnieje luka pomiędzy rozwiązaniami dla małych firm (Sage) i dużych (SAP). Ma ją zapełnić właśnie CDN XL. W sprzedaży ma pomóc też uruchomione w marcu centrum kompetencyjne Comarchu w Dreźnie. Jest ono tworzone we współpracy z Uniwersytetem Technologicznym w Dreźnie i władzami Saksonii. Do 2007 r. centrum ma zatrudniać do 90 informatyków, konsultantów i konsultantów biznesowych.

Kierunek wschodni interesował również Prokom. Pod koniec sierpnia gdyński integrator kupił 50 udziałów litewskiej spółki UAB Informaciniu projektu sistemos z siedzibą w Wilnie. Wartość transakcji opiewała na 3,5 mln zł. Firma chce w ten sposób wzmocnić potencjał przed ekspansją na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. UAB Informaciniu projektu sistemos działa na rynku rozwiązań informatycznych dla firm ubezpieczeniowych na Litwie, Łotwie i w Estonii. Wśród klientów litewskiej spółki są m.in. firmy należące do jednej z największych niemieckich grup ubezpieczeniowych - ERGO. UAB obsługuje także litewskie spółki ubezpieczeniowe należące do Grupy PZU. Przed dwoma laty Prokom zainwestował 55 mln zł w czeskiego integratora - spółkę PVT. Jak na razie jednak inwestycja ta nie przełożyła się na wspólne projekty.

Na Ukrainie, w Charkowie, centrum badawczo-rozwojowe otworzyła niedawno firma Advanced Digital Broadcasting (ADB) z Zielonej Góry, producent systemów do odbioru telewizji cyfrowej i oprogramowania dla telewizji interaktywnej. Firma współpracuje z Narodowym Uniwersytetem w Charkowie, w szczególności z Wydziałem Radioelektroniki. To piąte takie centrum ADB na świecie; pozostałe znajdują się w Zielonej Górze, Manili na Filipinach, Sydney w Australii i Taipei na Tajwanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200