Pokój na godziny

TP SA zamierza oferować usługi wideokonferencyjne.

TP SA zamierza oferować usługi wideokonferencyjne.

Telekomunikacja Polska we Wrocławiu już od trzech lat dysponuje salą wyposażoną w systemy umożliwiające prowadzenie wideo-konferencji. Najpierw wykorzystywano tam kilka stanowisk z systemami Intel ProShare 20A i komputerami z procesorami Pentium 200 MHz. Obecnie liczba stanowisk wzrosła do ponad 100, a stare systemy zastąpiono nowszymi z serii ProShare 500 oraz serwerem wideokonferencyjnym - Encounter NetServer MSC R007 (Multimedia Conference Server). TP SA przygotowuje się do zaoferowania usług wideokonferencyjnych.

Zamiast delegacji

Aby zapewnić profesjonalną usługę wideo-konferencyjną umożliwiającą udział wielu uczestnikom znajdującym się w różnych miejscach, nie wystarczą terminale. Potrzebny jest także serwer, który zestawiałby poszczególne połączenia. Do pierwszych testów TP SA wykorzystała serwer MCS firmy Video-Server i terminal wideokonferencyjny TriniCom 5100PLUS firmy Sony. Po 2-miesięcznych testach uznano, że system spełnia oczekiwania i podjęto decyzję jego zakupu. Instalacja pełnego systemu wideokonferencyjnego trwała niecały tydzień.

"Terminal Sony spełnił nasze oczekiwania, jeśli chodzi o stosunek możliwości do ceny. Zależało nam na nowoczesnym urządzeniu, zapewniającym transmisje w wielu standardach, np. H.263 i T120" - twierdzi Jarosław Mosiołek, specjalista ds. planowania rozwoju usług telekomunikacyjnych, odpowiedzialny za wdrożenie.

Zastosowany serwer umożliwia zestawienie konferencji składającej się z maksymalnie 8 uczestników. Podobny system zainstalowano również w Warszawie. Wkrótce firma zamierza utworzyć między nimi połączenie kaskadowe, dzięki czemu liczba uczestników konferencji wzrośnie do 14.

Na razie TP SA używa terminali tylko do wewnętrznych celów. W niedalekiej przyszłości planuje się wypożyczanie pokoju konferencyjnego firmom, które nie chcą ponosić kosztów związanych z wyjazdami pracowników za granicę na szkolenia lub spotkania biznesowe. Może to być atrakcyjna oferta, ponieważ godzinny koszt korzystania z terminala Sony w godzinach szczytu w sześciu kanałach ISDN wynosi tylko ok. 200 zł.

Dla każdego coś dobrego

Firmy zainteresowane korzystaniem z wideokonferencyjnych usług TP SA muszą jeszcze poczekać. Przedstawiciele TP SA twierdzą, że usługa będzie dostępna za kilka miesięcy. Serwer będzie można wynajmować na godziny. Dokładna cena usługi nie została jeszcze określona. Chętni do korzystania z systemu muszą mieć połączenie ISDN i dowolny terminal pracujący w tej sieci w standardzie H.320. W konferencji będzie można brać udział, korzystając również ze zwykłego telefonu podłączonego do sieci ISDN - oczywiście będzie to tylko połączenie głosowe.

Wideoterminal TriniCom 5100plus pozwala także na prowadzenie wideokonferencji bez korzystania z serwera, ale wówczas można zestawić połączenie tylko 4 osób. Terminal ten umożliwia wybór sposobu prowadzenia konferencji między: Voice Activated - na ekranie pokazuje się osoba aktualnie mówiąca, Chair Control - jedno ze stanowisk biorących udział w spotkaniu ma kontrolę nad innymi. Innym sposobem jest podział ekranu telewizora na cztery części. TP SA zamierza promować swoje usługi wideokonferencyjne w całym kraju. Jeśli okaże się, że istnieje popyt na nie, to firma planuje zwiększenie liczby serwerów pozwalających na prowadzenie wideokonferencji wielopunktowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200