Pojemne szafy na terabajty danych

Hitachi i Sun po raz kolejny wspólnie atakują pozycje EMC i IBM na rynku macierzy.

Hitachi i Sun po raz kolejny wspólnie atakują pozycje EMC i IBM na rynku macierzy.

Pojemne szafy na terabajty danych

Pojedynek na gigabajty

Hitachi Data Systems wspólnie z Sun Microsystems wprowa-dziły na rynek kolejną generację najwydajniejszego systemu macierzy dyskowych Lightning 9900 V, w nomenklaturze Suna określanego jako StorEdge 9900. Jak zapewnia Sun, nowe produkty o symbolach 9970 i 9980 oferują o kilkaset procent większą wewnętrzną przepustowość niż rozwiązania konkurentów - EMC Symmetrix i IBM ESS Shark.

Równolegle Sun wprowadził do sprzedaży bibliotekę taśmową Stor-Edge L5500, oferowaną na mocy porozumienia z firmą StorageTek. To wersja biblioteki StorageTek PowderHorn, przystosowana do obsługi kaset LTO. W maksymalnej konfiguracji, poprzez zestawianie do 24 oddzielnych szaf z gniazdami na taśmy i robotyką, można obsłużyć 132 tys. taśm oferujących obsługę pojemności aż 13,2 PB (petabajta)! Pojedyncza szafa mieści do 5500 taśm i 80 napędów LTO (lub 68 na-pędów 9840).

Gigabajty na sekundę

Nowe macierze Suna nie zastępują dotychczas oferowanych, lecz mają wzbogacić portfolio firmy. Starsze modele macierzy 9910 i 9960 nadal będą sprzedawane przez HDS i Suna. Należy zwrócić uwagę, że StorEdge 9960 ciągle jeszcze oferuje największą "surową" pojemność spośród wszystkich dostępnych macierzy Suna, sprzedawanych na licencji HDS. Maksymalna pojemność dysków, obsługiwanych przez starszy model 9960, wynosi 92,7 TB (przy zastosowaniu dysków 181 GB firmy Seagate), podczas gdy nowa macierz 9980 umożliwia obsługę pojemności tylko 74 TB.

Nabywcy nowych modeli macierzy mają do dyspozycji dyski Hitachi o pojemności 73 GB i szybkości 10K RPM. Są one wyposażone w dwa aktywne porty Fibre Channel. Dyski mają grubość zaledwie jednego cala, dotychczas stosowano dyski trzycalowe. Klienci mogą też wybrać szybsze: Seagate 36 GB 15K RPM. Różnica polega m.in. na tym, że w dyskach Hitachi możliwe jest dokonanie aktualizacji firmowego oprogramowania w trakcie ich pracy.

Pod względem podstawowych parametrów konfiguracyjnych nowe macierze 9970 i 9980 oferują dwukrotnie lepsze możliwości niż modele 9910 i 9960. W modelu 9970 można zainstalować 128 dysków (pojemność 9,3 TB), a w modelu 9980 aż 1024. W maksymalnej konfiguracji druga z tych macierzy mieści się w pięciu standardowych szafach przemysłowych. Dla porównania: StorEdge 9960 mógł być wyposażony w 512 dysków, ale ze względu na ich większy rozmiar, macierz zajmowała siedem szaf o wysokości 42U. Hitachi planuje udostępnienie w ciągu kilku miesięcy własnych dysków o pojemności 144 GB, co umożliwi dwukrotne zwiększenie pojemności macierzy - w przypadku modelu 9980 maksymalnie do 148 TB.

Imponującym parametrem jest wewnętrzna przepustowość. W modelu 9980 wynosi ona 15 GB/s, z czego 10 GB/s przeznaczono na transmisję bloków danych, a 5 GB/s na transmisję metadanych. Model 9970 oferuje o połowę mniejszą przepustowość, ale i tak znacznie większą niż w macierzach EMC Symmetrix i IBM Shark (szczegóły w tabelce). Tak wysoką wydajność osiągnięto przede wszystkim dzięki zastosowaniu w pełni przełączanej architektury wewnętrznej. Jak twierdzi Hitachi, konkurencja nadal korzysta z klasycznych magistral typu hub.

Dwukrotnie zwiększono pojemność pamięci podręcznej macierzy - odpowiednio do 64 GB i 32 GB w modelach 9980 i 9970.

Na usługach wielu serwerów

Istotną cechą nowych macierzy jest wirtualizacja zasobów. Dotychczas urządzenia z serii 9900 umożliwiały tworzenie 4096 wolumenów niezależnych logicznych LUN. Nowe modele StorEdge zwiększają liczbę LUN do 8192, a macierze mogą rozpoznać do 4096 serwerów.

Dotychczas macierze wymagały, aby serwery z różnymi systemami operacyjnymi korzystały z oddzielnych portów Fibre Channel macierzy, tzn. LUN-y na potrzeby Solarisa nie mogły być udostępniane za pośrednictwem tego samego portu, poprzez który dostawały się do swoich LUN-ów, np. serwery Windows 2000. W nowych macierzach 9970 (24 porty FC, ESCON lub FICON) i 9980 (32 porty) ograniczenie to zniesiono. Obecnie za pośrednictwem każdego portu macierzy dowolny serwer może próbować skorzystać z dowolnego LUN-u (oczywiście, w ramach udostępnionych mu praw). Wszystkie porty Fibre Channel mogą pracować z szybkością 2 Gb/s.

Nieznacznie ulepszone oprogramowanie

Ani Sun, ani Hitachi nie wprowadziły istotnych zmian w oprogramowaniu oferowanym z macierzami. Skoncentrowano się na zwiększeniu wydajności wykonywania takich operacji, jak tworzenie kopii danych w ramach macierzy czy zdalnej replikacji.

Nowością jest natomiast oprogramowanie Web Console do zarządzania pracą macierzy 9900 za pośrednictwem przeglądarki. Firmy zapowiedziały również, że w ciągu kilku miesięcy wspólnie z Veritas Software wzbogacą funkcje macierzy w możliwość wykonywania bezpośrednich backupów macierz-taś-ma, bez angażowania zasobów serwerów.

Macierze Sun StorEdge 9970 i 9980 są oferowane w cenach o ok. 50% wyższych od cen macie-rzy StorEdge 9910 i 9960, dostarczanych w analogicznych konfiguracjach.

Dla partnerów TrueNorth

Podczas premiery nowych macierzy Hitachi zainaugurowała inicjatywę TrueNorth, której celem jest opracowanie rozwiązań zarządzania danymi w sieciach SAN, zintegrowanych z rozwiązaniami aplikacyjnymi firm partnerskich, m.in. Sun, HP, IBM, Veritas, BMC i kilkudziesięciu innych. Japońska firma będzie dążyć do zapewnienia obsługi swoich narzędzi dla sieci SAN z poziomu najbardziej znanych platform zarządzania.

Podstawowym elementem strategii TrueNorth jest oprogramowanie zarządzające HiCommand. W najnowszej wersji, udostępnionej równolegle z macierzami 9970 i 9980, wspiera ono mechanizmy SOAP/XML i CIM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200