Pojedynczy system operacyjny

Microsoft po wprowadzeniu na rynek Windows 95 zamierza dodać interfejs użytkownika nowego systemu operacyjnego do Windows NT.

Microsoft po wprowadzeniu na rynek Windows 95 zamierza dodać interfejs użytkownika nowego systemu operacyjnego do Windows NT.

Plany firmy oznaczają wyposażenie obu systemów w ten sam kod bazowy. Microsoft zrezygnuje z obecnej architektury systemu Windows dla komputerów biurkowych na rzecz systemu NT. Użytkownicy będą mogli uruchomić wersję NT zarówno na platformie komputerów osobistych, jak i serwerów.

Programiści i zwykli użytkownicy zmniejszą znacznie koszty, ponieważ będą nabywać tylko jedną wersję aplikacji, która będzie pracować na każdym z systemów operacyjnych. Microsoft natomiast będzie dostarczać nową wersję tylko jednego systemu operacyjnego zamiast dwóch.

Obecnie Windows NT korzysta z tego samego interfejsu użytkownika co przeznaczone dla komputerów biurkowych Windows 3.1. Windows 95 wyposażony będzie w nowy interfejs, który zdaniem wielu testerów jest bardziej intuicyjny. Dlatego też użytkownicy, już po fazie testów beta nowego systemu operacyjnego, zaczęli namawiać Microsoft, by przeniósł nowy interfejs do środowiska NT.

"Połączenie kodów bazowych powinno zająć firmie od 18 do 24 miesięcy. Może to jednak trwać również i pięć lat" twierdzi Collins Hemingway, dyrektor przemysłowego marketingu Microsoftu.

Jako pierwszy krok Microsoft zamierza opracować aplikacje, które działałyby zarówno w Windows 95, jak i NT. Firma pragnie stworzyć takie aplikacje zanim jeszcze uzyskają one znaczek "zgodne" z Windows 95.

"Microsoft wprowadzi Windows NT jako system dla użytkowników komputerów biurkowych w latach 1997-98. Aby system działał bezbłędnie, potrzebny będzie taki sam interfejs jaki użytkownicy mają w wersji desktop oraz wszystkie takie same aplikacje" twierdzi Michael Kwatinetz, analityk z firmy PaineWeber.

Oczywiście, pisanie aplikacji dla Windows 95 nie gwarantuje, że ten sam program będzie równie poprawnie działać w środowisku Windows NT. W niektórych wypadkach interfejsy programistyczne obu tych platform dość znacznie się różnią.

Możliwe że Microsoft zaprzestanie produkcji obecnych wersji Windows dla komputerów biurkowych - w tym hybrydowego 16/32-bitowego systemu operacyjnego jakim będzie Windows 95. Prawdopodobnie firma zastąpi je w pełni 32-bitowym produktem NT, wyposażonym w połączony kod bazowy.

"Wkrótce po wprowadzeniu do sprzedaży w sierpniu br. Windows 95, Microsoft planuje rozpoczęcie fazy testów beta interfejsu do wersji NT" - twierdzi Rich Tong, główny manadżer systemów sieciowych Microsoftu.

Michael Kwatinetz przewiduje, że użytkownicy komputerów osobistych przeniosą się na platformę NT, kiedy typowy PC w cenie 2 tys. USD spełni wymagania wersji NT - szybki procesor 486, Pentium lub procesor z architekturą RISC oraz 12-16 MB RAM.

"Windows 95 jest produktem "przejściowym". Microsoft oczekuje na pojawienie się odpowiedniego sprzętu. W przyszłości uruchamianie innego systemu niż Windows NT na komputerze stacjonarnym nie będzie miało sensu"- sądzi Colin Carpi, prezes Chartwell Advisory Services.

"Dodanie środowisku NT interfejsu Windows 95 w znacznym stopniu przyspieszy przechodzenie użytkowników do tego środowiska"- twierdzi Paul Grayson, prezes Micrografx.

"Przewidywania, według których Windows 95 nie jest tak rewelacyjnym produktem jak mogłoby być spowodują, że wielu użytkowników grupowych przeniesie się do środowiska NT. Może na tym zresztą polega strategia Microsoftu" - dodaje Grayson.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200