Pojednani wrogowie?

Czy Microsoft chce licencjonować od Novella system NDS dla NT? Na razie firmy temu zaprzeczają.

Czy Microsoft chce licencjonować od Novella system NDS dla NT? Na razie firmy temu zaprzeczają.

Być może wkrótce dojdzie do porozumienia między Novellem i Microsoftem w sprawie usług katalogowych dla systemu operacyjnego Windows NT. Sześć miesięcy po tym, jak Microsoft zapowiedział, że nie będzie udzielał wsparcia technicznego użytkownikom swojego systemu, którzy zainstalowali Novell Directory Services (NDS), wspomina się o możliwej współpracy i wymianie technologii między firmami.

Pod koniec czerwca br. Eric Schmidt, prezes Novella, spotkał się z Billem Gatesem. Oficjalnym powodem spotkania była dyskusja, dotycząca wprowadzenia rozwiązań, które umożliwiłyby lepszą współpracę aplikacji obu producentów, w tym Windows NT i NDS. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Microsoft chciałby licencjonować NDS i sprzedawać go wraz ze swoim systemem operacyjnym. Kierownictwo obu firm zaprzeczyło tym pogłoskom. Ich przedstawiciele potwierdzili natomiast, że rozmowy prowadzone są od dłuższego czasu. Firmy bliskie były już porozumienia wiosną tego roku.

Amerykańscy analitycy, komentujący to wydarzenie, twierdzą, że w ostatnim czasie Novell koncentruje się raczej na rozszerzaniu funkcjonalności systemu swojego największego rywala niż na promocji własnego systemu NetWare. Jednym z tego przejawów - ich zdaniem - jest przygotowywanie wersji Novell Directory Services, pracującej pod Windows NT, bez konieczności posiadania serwera systemu Novella.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200