Pojawiła się usługa będąca alternatywą dla GitHub

Usługa Sr.ht – bo niej mowa - została opracowana z myślą o dostarczeniu użytkownikom narzędzi, które pozwolą im w łatwy sposób zarządzać projektami open source.

Nietrudno się domyśleć, że usługa będzie konkurować z oferującymi podobne możliwości rozwiązaniami, takimi jak GitHub, GitLab czy Bitbucket. Sr.ht pracuje w podobny sposób i zawiera wiele rozwiązań, które można znaleźć we wspomnianych trzech serwisach.

Twórcą usługi – zaprojektowanej z wykorzystaniem języków programowania Python i Go – jest Drew DeVault. Usługa została już udostępniona zainteresowanym deweloperom w postaci rozwiązania znajdującego się w fazie alpha. Mogą oni od zaraz utworzyć własne konto oraz przystąpić do jej testowania, korzystając z hostowanej wersji usługi. Mogą też stworzyć własną wersję usługi, bazującą na identycznym kodzie, i skonfigurować ją w chmurze lub na lokalnym serwerze.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Linux Foundation będzie wspierać systemy mainframe

W blogu zapowiadającym publiczny dostęp do wersji alfa projektu Twórca systemu pisze, czym różni się ona od innych, podobnych usług. W przeciwieństwie do takich platform, jak GitHub (który nie udostępnia kodów źródłowych obsługiwanych projektów) i GitLab (w większości przypadków zapewnia dostęp do kodu źródłowego projektu i bazuje na systemie licencjonowania z zastrzeżoną ofertą premium), Sr.ht działa w stu procentach na modelu open source i systemie licencjonowania copyleft (a więc takim, który pozwala modyfikować projekty i redystrybuować je dalej na podobnych warunkach).

Wszystkie projekty hostowane przez Sr.ht mają do dyspozycji własne repozytoria Git i wspierają takie mechanizmy, jak: śledzenie błędów, ciągła integracja, usługi kompilacji, listy mailingowe czy zarządzanie referencjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200