Pojawiła się nowa, groźna odmiana wirusa I Love You

Nowy wirus rozprzestrzeniając się zmienia nazwy załącznika i tematy zainfekowanych wiadomości. Pozwala mu to na omijanie filtrów oprogramowania antywirusowego.

Firmy antywirusowe ostrzegają przed nową odmianą "miłosnego" wirusa, która pojawiła się w Internecie - VBS/Spammer.A.

Wirus pojawia się w formie listu z tematem zaczynającym się od "FW:" i zawiera załącznik z rozszerzeniem VBS. Nazwa załącznika i temat po skrócie FW: nie są stałe, bowiem złośliwy program zmienia je po każdorazowym wysłaniu zainfekowanej korespondencji.

Po uaktywnieniu, wirus - podobnie jak oryginalny I Love You - podejmuje próbę automatycznego rozesłania się pod wszystkie adresy z książki adresowej programu Outlook Microsoftu. Następnie zmniejsza on do zera rozmiary plików na dyskach lokalnych i sieciowych podłączonych do zainfekowanego komputera. Powoduje to, że komputery i sieć przestają funkcjonować.

Nowy wirus jest już kolejną mutacją "miłosnego" wirusa, który spowodował wielomiliardowe straty na całym świecie. Eksperci szacują, że mutacji I Love You jest już ponad 30.

Specjaliści od ochrony antywirusowej, jako doraźnie środki zapobiegające infekcji, zalecają nieuruchamianie załączników z rozszerzeniami VBS i usuwanie ze skrzynki pocztowej listów z tematem "FW:". Kolejnym krokiem powinno być uaktualnienie programów antywirusowych.

***

Microsoft zabezpieczy Outlooka przed wirusami

Flesz: epidemia wirusa I Love You

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200